Tisíce lidí si v dnešním chladném počasí udělaly čas na to, aby zašly na pražskou Národní třídu a připomněly si 34. výročí sametové revoluce. Skupinky studentů, turistů či rodiny s dětmi pak v pozdním odpoledni zcela zaplnily prostor před Palácem Metro, aby si v symbolickém čase 17.11 vyslechly Modlitbu pro Martu. Letos ji zazpívala herečka a zpěvačka Hana Holišová a doprovodil jí živě malovaný videomapping.
Po celé Národní třídě dnes proudily davy lidí, pro které iniciativa Díky, že můžeme připravila v rámci pouliční slavnosti Korzo Národní bohatý program. Na své si přišli pamětníci, ale i mladší generace či děti. Vzhledem k nízkým teplotám pak většina návštěvníků slavnosti uvítala stánky nabízející svařené víno, čaj nebo kávu. O velmi přátelské atmosféře svědčilo například i to, že hojná část procházejících využila „obejmutí zdarma“ , které nabízel před Palácem Metro muž s transparentem.
Stejně jako v minulých letech bylo možné na kabátech některých z lidí zahlédnout trikoloru. U stánku poblíž Národního divadla si mnozí vyzvedli „Listopadové noviny“. Podniky rozmístěné na třídě směřující od Vltavy k Václavskému náměstí si nemohly stěžovat na nedostatek zákazníků.
Lidé přišli na Národní třídu zejména zapálit svíčky u pamětní desky 17. listopadu 1989, která připomíná studentský protest vedoucí k pádu totalitního komunistického režimu. V odpoledních hodinách již prostor před budovou, ve které sídlí Česká advokátní komora, připomínal červený svítící palouk. Mezi věnci a květinami hořely stovky svíček.
K poslechu Modlitby pro Martu pod balkonem Paláce Metro se shromáždilo tolik lidí, že zde nebylo možné projít. Dav ihned po začátku písně ztichl, nejznámější část pak zpívala většina lidí spolu s herečkou. Výkon odměnili všichni potleskem.
Lidé si přišli poslechnout i přednášky a diskuse. Dopoledne se mohli příchozí zúčastnit například Sametového brunche a uprostřed ulice posnídat či posvačit při diskusi s přáteli i cizími lidmi. Ve 13:00 zazněla na balkoně Paláce Metro česká státní hymna v podání zpěvačky Annamárii d’Almeidové. Na náměstí Václava Havla si mohli návštěvníci slavnosti poslechnout literární čtení v Obýváku Václava Havla, který je letos věnovaný Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám.
Hymna sametové revoluce, Modlitba pro Martu, zazněla během revolučních dní v podání Marty Kubišové z balkonu Paláce Melantrich. „Zazněla svobodně poprvé po 30 letech a tento moment se nesmazatelně vryl do paměti našeho národa.“ uvedli pořadatelé Korza Národní. V symbolický čas ji lidé na slavnosti mohou slyšet každoročně.
Na Koncert pro budoucnost přišly na Václavské náměstí tisíce lidí
Na Václavském náměstí v Praze se koná Koncert pro budoucnost, který již několik let patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Už na jeho začátek přišlo několik tisíc lidí. Pětihodinový program má letos jako ústřední téma vzájemný vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Nabídne 16 hudebních čísel a vystoupení 18 osobností. Program organizátoři živě streamují na sociálních sítích.
Lidé zaplnili horní a střední část Václavského náměstí. Střed náměstí je zavřený pro dopravu.
Program zahájilo hudební vystoupení Igora Orozoviče, mimo jiné nabídl premiérový duet s Anetou Langerovou. Ta bude mít později i samostatné vystoupení, zahrají i Buty nebo kapela Dunaj. Dále vystoupí například rapper Lipo, akustické duo Vladimír Javorský & Mirek Kemel, Vladimír 518 nebo hudební duo Hello Marcel.
Modlitbu pro Martu zazpívá Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, vítěz slovenské Superstar 2021. Českou hymnu diváci uslyší v podání zpěvačky a dýdžejky s vietnamskými kořeny Vi Tranové, která je frontmankou kapely Viah.
Letos jako řečníci vystoupí například architektka Eva Jiřičná, kněz a filozof Tomáš Halík, náčelník generálního štábu Karel Řehka, spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal nebo herec Jan Cina
Programem diváky provázejí moderátoři Jindřich Šídlo a Tereza Dočkalová. Koncert je zdarma, místo vstupného mohou návštěvníci přispět dobrovolným příspěvkem, například nákupem svařeného vína za 150 Kč.
Koncert pro budoucnost se koná od roku 2016. Je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K platformě se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy, nebo jednotlivci.