Zdenka Danková

24. 11. 2023

Po malém ženském obřadu se nohy mojí babičky naprosto změnily. Zkrásněly. Získaly jednotnou barvu a matný lesk.

Tomu předcházelo navlékání punčoch, zručné přicvaknutí k podvazkovému pásu, pak už stačilo jen nazout semišové střevíčky a – z babičky, která se předtím po dvoře pohybovala v zástěře a v pantoflích, se najednou stala dáma, jedoucí do města na nákupy.

Jsou hebké, elastické, příjemně přilnou – nezbytná část dámského prádla tvoří už léta samozřejmou složku odívání. Punčochy. Anebo punčochové kalhoty.

Lidé nesnesou chlad, a proto se potřebují odívat. Od pradávna lidské bytosti řešily, jak ochránit svoje dolní končetiny před chladem. Během historie se tvar tohoto kusu oděvu měnil a zlepšoval, ať už ve tvaru nebo materiálu, ze kterého byl pořízen. Jeho počátky sahají do starého Egypta, ponožky se objevily ve hrobkách významných šlechticů, ať už byly tkané nebo vyplétané.

Ludvík XIV.

Víme, že ve starém Egyptě, i v Římě, si lidé chránili nohy natahovací punčochou, nohavicí, ať už koženou nebo hedvábnou. Ve středověku bylo nějaký čas nošení punčoch výsadou pouze šlechty, a to zejména pánů. Představitelé šlechty se rovněž nechávali malovat v obrazech hrdě ukazujíc punčochy na nohou.

Hedvábí patřilo k nejluxusnějšímu látkovému zboží, přicházelo z Číny od motýla bource morušového. Hedvábné punčochy si pro jeho vysokou cenu mohla dovolit jen vysoká vrstva společnosti. Třeba královská rodina.

A jak to řešila ta spodní vrstva společnosti? Ti se odívali se do ručně pletených punčoch, do kožených legín a anebo jiných nohavic z různých látek. Indiáni v prériích také řešili nošení samostatných nohavic, legín, které se přivazovaly k opasku. Kalhoty neznali. Podobně později činily dámy s jednotlivými punčochami, které si připínaly k podvazkovému pásu, než byly zavedeny punčocháče.

Večer při světle svíčky sedávaly maminky dětí s pletacími jehlicemi a donekonečna ručně pletly okrouhlé nohavice, jednak pro chlapce ke krátkým kalhotám, jaké tehdy nosili, jednak punčochy pro děvčátka k sukýnkám.

Zcela první pletací stroj vynalezl reverend William Lee v roce 1598. Tím se výroba okrouhlého pleteného zboží značně zjednodušila.

Pletací stroj pana Lee způsobil, se punčochy více rozšířily a staly se dostupnějšími. Pro dámy to znamenalo konečně odložit několik vrstev spodniček a zjednodušit odívání. Také mohly zpod sukně ladně ukázat kotník oděný v kouzelně průsvitný úplet.

Ale stále ještě musely počkat asi tři století, než nastal rok 1939 a punčochy se staly dostupnými pro široké vrstvy dam v amerických obchodních řetězcích. Kdepak z hedvábí, ty už byly pořízeny z celkem levného a relativně odolného nylonu. První kousky z nylonu představila americká společnost DuPont. Zpočátku se vyznačovaly podlouhlým švem, kterým byly vzadu svisle na noze sešity.

U nás v Čechách se dámy dočkaly punčoch okolo roku 1950, když český vědec Otto Wichterle vynalezl vlákno polyamidu (PAD). Vynašel jej již o pár let dříve, ovšem jeho éru zpozdila válka. Až od 50. let minulého století si naše československé ženy mohly běžně zakoupit punčochy. Navíc některé byly obdařeny samodržícím lemem, takže to přineslo osvobození od nošení podvazkového pásu.

Jako první začala po válce silonky vyrábět Baťova firma, avšak záhy po znárodnění továren se výroba silonu přesunula do Plané nad Lužnicí a po roce 1950 začal punčochy produkovat závod Elite Varnsdorf. Tam probíhala jejich výroba několik desítek let, dokonce se dámské silonové zboží vyváželo i za hranice, zejména do zemí východní Evropy. Československé silonky tam byly velmi oblíbené.

S příchodem 60. let a minisukní se urychlil vývoj punčocháčů, jelikož podvazky se ke kratším sukním už vůbec nehodily.

K poslední inovaci punčochových kalhot přispěla lycra, která jim zajišťuje větší pružnost, lesk a současně odolnost. S lycrou se také otevřel prostor pro bezpočet vzorů a barev.

Punčochové kalhoty dodávají lidem nejen zabezpečení nohou před chladem, ale také pocit důstojnosti.

Související témata

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.