Zdenka Danková

27. 11. 2023

S čerty nejen nejsou žádné žerty, ale čerti dokonce ani – nejsou, tvrdí nová knížka Zdeňka Svěráka.

Knížka se jmenuje „Čerti nejsou“, aby se jich děti nebály, ale jsou v ní tři opravdoví čerti, uvedl autor Zdeněk Svěrák v rozhovoru pro Radiožurnál.

Moderátor Vladimír Kroc pozval do studia nejen spisovatele Z. Svěráka, ale také Jindřicha Čapka, věhlasného ilustrátora, který tuto knihu obdařil svými obrázky. A jak říká, když ji četl: „Smál jsem se nahlas na každé druhé stránce“. To už samo o sobě upoutává k dílu pozornost.

Námět vznikl v době covidu, kdy, jak říká Z. Svěrák, nemohl hrát divadlo, tak vymyslel knížku pro děti. Vlastně byla napsaná jako scénář k filmu. Původně měl v záměru, že by jeho syn Jan mohl téma zfilmovat. Ten to však odmítl, že to není pohádka na celý film, a tak zůstalo při knize.

Jestliže jde o knížku pro děti, je pěkné, když je ilustrovaná. Potom tedy sháněli ilustrátora a přišli na jednoho, který u nás není příliš známý, avšak ve světovém měřítku je mezinárodně uznávaným ilustrátorem. Je jím Jindřich Čapek.

„Co na tom bylo úžasného,“ zmínil ilustrátor, že během čtení mu skoro každá stránka podávala obraz. Měl namále, aby stihl vše nakreslit, protože se každá stránka vlastně dala ilustrovat. Během čtení mu v hlavě okamžitě naskakují obrázky. První nápad bývá ten nejlepší, podotkl Jindra Čapek ke své inspiraci.

Z. Svěrák mimo jiné sdělil, že chtěl, aby se v příběhu objevila nádherná krajina českého středohoří, která je dosud nedoceněná. Z této krajiny si k místu děje vybral hrad Házmburk, který přejmenoval na Haknburk, aby mu dle jeho slov historici nevytýkali, že mění dějiny.

Na předsádce knihy je umístěn obrázek, jak vypadal Házmburk kdysi, a vzadu je, jak vypadá dnes.

Ilustrovaná kniha pohádek Čerti nejsou vyšla v nakladatelství Grada.

„Je to… pohádka o lidech, kteří se měli rádi a málem o tu lásku přišli. A taky o dvou dětech, které měly zlého tatínka a nevěděly, jak se to mohlo stát. Chvílemi je to smutné, chvílemi veselé, jak to v životě bývá. Všechno se to odehrává na hradě Hakenburk. Knížku obdařil Jindřich Čapek krásnými obrázky. Ty vám umožní přímo se na ten temný hrad podívat. Kdo vydrží číst až do konce, bude odměněn. Kdybych vám řekl, že dobro zvítězí, už bych prozradil moc,“ uvádí Zdeněk Svěrák.

Rodičům určitě stojí za to uvážit, zda knihu koupit k Mikuláši nebo k Vánocům – pro svoje děti.

Obal knížky Z. Svěráka Čerti nejsou. (zbozi.cz)

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.