Reklamní masáž před vánočními svátky se nám snaží navodit představu, že nutně potřebujeme mít produkty a služby, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Pokud na vysněné dárky nemáte, ale stejně plánujete pořídit si je na splátky, měli byste si dát pozor na některá rizika.
V první řadě zvažte, zda stojí pořizování dárků na úvěr za to, abyste se zadlužovali. „Radost z požitků často vyhasne již při úhradě první splátky,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Nákup na splátky může ulehčit rodinnému rozpočtu při poruše pračky či lednice, popřípadě při nákupu jiných věcí trvalejší hodnoty, u nichž je životnost delší než doba splácení. Naopak u nákupu zbytných darů bychom spotřebitelům radili spíše se úvěru vyhnout.“
Další věcí, kterou byste měli u nákupů na splátky zhodnotit, je, zda budete schopni úvěr splácet, i když dojde k nečekaným událostem, např. dlouhodobé pracovní neschopnosti, ztrátě práce, zničení automobilu apod.
Pozor na podmínky
Podcenit nelze ani výběr poskytovatele úvěru. Nabídky úvěrových společností se mohou značně lišit, vyplatí se proto alespoň jejich základní porovnání. V předvánočním čase nejsou výjimkou ani bezúročné půjčky poskytované úvěrovými společnostmi ve spolupráci s obchodníky.
Zvláštní pozornost je pak nutné věnovat nebankovním institucím, které se specializují na takzvané mikroúvěry. Pod jejich, na první pohled výhodnou nabídkou nízkého úroku či ochotou poskytnout úvěr i osobám se záznamem v registru dlužníků, se může skrývat řada zádrhelů, upozorňuje dTest.
Pokud splácíte řádně a včas, pak zpravidla k žádným nepříjemnostem nedochází. Když se ale opozdíte se splátkou, mohou nastupovat vysoké penále, zvýšené úroky nebo povinnost úvěr okamžitě splatit. V každém případě si dobře prostudujte podmínky poskytnutí úvěru, aby vás nic nepřekvapilo.
Odstoupení od smlouvy je možné
I v případě nákupu na splátky máte jako spotřebitel nárok na odstoupení od smlouvy. Lze tak učinit i bez uvedení důvodu a bez rizika sankce do 14 dnů od uzavření smlouvy.
Lhůta se nicméně prodlužuje, pokud spotřebitel neobdržel všechny zákonem vyžadované informace, například nebyl poučen o možnosti odstoupit od smlouvy. Poté má spotřebitel 30 dnů na to, aby vrátil již vypůjčené peníze.
Poskytovatel úvěru má kromě splacení půjčené částky právo požadovat také úrok za období, kdy úvěr trval.
„Spotřebitelé mají rovněž právo úvěr kdykoliv předčasně splatit. Tím se zbaví úroků a jiných nákladů, které by museli hradit, pokud by k předčasnému splacení nedošlo. Naopak poskytovatel má nárok na náhradu nutných a odůvodněných nákladů, které mu vznikly v přímé souvislosti s předčasným splacením,“ uvádí Hekšová.
Spor pomůže urovnat arbitr
V případě, že se spotřebitel s bankou či jiným poskytovatelem úvěru neshodne na rozsahu vzájemných práv a povinnosti, je vhodné pokusit se spor urovnat nejprve mimosoudně. Orgánem zřízeným k mimosoudnímu rozhodování sporů je finanční arbitr.
Převzato z tiskové zprávy dTest.