ČTK

1. 12. 2023

Adventní komentované koncerty, které začnou v sobotu na žďárské Zelené hoře, doplní letošní bohatý program věnovaný 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichela. Skladby mistrů českého hudebního baroka zazní v sedmi místech spojených s odkazem slavného architekta, který se narodil 3. února 1677 a zemřel 7. prosince 1723. Závěrečný díl hudebně literárního cyklu bude 12. prosince hostit zámek ve Zbraslavi. ČTK to sdělila Kateřina Málková, varhanice a ředitelka pořádajícího spolku Opus Organum.

Různých akcí k uctění památky architekta, který se proslavil jedinečným stylem barokní gotika, se letos v Česku uskutečnily desítky. “My říkáme, že se Santini stal jakousi ikonou české kultury pro tento rok, byť to nebylo nijak oficiálně,” uvedl Stanislav Růžička ze spolku Putování za Santinim, který se podílel na přípravě adventních koncertů i jiných projektů.

Přibližně hodinový program s názvem Hommage à Santini se 2. prosince kromě Žďáru nad Sázavou uskuteční v kostele ve Zvoli. S Kateřinou Málkovou, která bude hrát na varhany, vystoupí zpěvák Josef Kovačič, slovem bude akce provázet historik a publicista Jiří Bartoloměj Sturz. V kostelech v Chotouni a Humpolci budou hostovat 9. prosince, o den později zavítají do kláštera na Bílé hoře v Praze a do kostela v Dolním Ročkově. Na několika místech pořad doplní speciální světelné instalace Ateliéru světelného designu JAMU, které podle pořadatelů podtrhnou výjimečnost Santiniho architektury.

Výročí Santiniho už letos na řadě míst připomněly koncerty a přednášky, konaly se turistické výšlapy do 12 míst s jeho stavbami. Například na Bílé hoře bylo přes 900 účastníků, na žďárské Zelené hoře okolo 700, uvedl Růžíčka. Odkazu barokního architekta byly věnované rozhlasové pořady nebo soutěž pro dětské výtvarníky. Francouzský umělec Olivier Grossetete vytvořil v červnu ve Žďáru nad Sázavou z 200 kartonových krabic stavbu připomínající kopuli kostela na Zelené hoře. Na Santiniho dílo se zaměřil i letošní ročník festivalu Den architektury na přelomu září a října.

Rok Santiniho začal v únoru mší v pražském kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána při příležitosti Santiniho narozenin. Ve stejném kostele bude 7. prosince bohoslužba k 300. výročí jeho úmrtí. “Nemůžeme vynechat duchovní stránku věci, protože Santini postavil více než tři desítky kostelů,” připomněl Růžička. Národní technické muzeum v Praze otevře stejný den výstavu Santini a svět jeho architektury.

Stavitele připomene rovněž adventní program ve Žďáru nad Sázavou. Akce s koncerty a vzdušnou akrobacií Baroko v srdci: Santiniho památka ve Žďáře bude v centru města 9. prosince.

Poutní areál s kostelem svatého Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře je možné ve stanovených časech navštívit i v zimním období. Letošní návštěvnost této památky UNESCO bude o něco vyšší než vloni, podle kastelána Ondřeje Vobejdy to bude přes 35.000 lidí.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.