Lidé, kteří nosili ochranné roušky, měli větší pravděpodobnost nákazy covidem-19 než ti, kteří je nenosili, zjistila nedávná norská studie.
Recenzovaná studie publikovaná 13. listopadu v časopise Epidemiology and Infection analyzovala používání roušek u 3 209 jedinců z Norska. Vědci je sledovali po dobu 17 dní a poté se účastníků dotazovali na jejich používání roušek. Výzkumný tým zjistil, že u lidí, kteří častěji používali roušky, byl vyšší výskyt pozitivních testů na covid-19.
Mezi jednotlivci, kteří „nikdy nebo téměř nikdy“ nenosili roušky, bylo pozitivních 8,6 procenta. Cifra vzrostla na 15 procent mezi účastníky, kteří používali roušky „někdy“, a na 15,1 procenta mezi těmi, kteří je nosili „téměř vždy nebo vždy“.
Při zohlednění faktorů, jako je stav očkování, studie zjistila, že u jedinců, kteří někdy nebo často nosili roušky, byl o 33 procent vyšší výskyt covidu-19 ve srovnání s těmi, kteří roušky nenosili téměř nikdy nebo vůbec. Procento vyskočilo na 40 procent u lidí, kteří je nosili téměř vždy nebo stále.
Po úpravě na „rozdíly v základním riziku v průběhu času“ se ovšem riziko nošení roušek ukázalo jako „méně výrazné“ s pouze o 4 procenta vyšším výskytem infekce mezi nositeli roušek.
„Výsledky jsou v rozporu s dřívějšími randomizovanými i nerandomizovanými studiemi účinnosti nošení roušek pro riziko infekce,“ napsali vědci.
„Většina těchto studií uvádí, že nošení roušky snižuje riziko infekce covidem-19. Některé observační studie zaznamenaly mnohonásobné snížení, zatímco jedna randomizovaná komunitní studie neprokázala statisticky významné snížení rizika infekce. Jiná skupinová randomizovaná komunitní studie zjistila pouze mírné snížení.“
Vědci poukázali na hlavní omezení své studie: jednotlivci, kteří používali roušky, tak možná učinili, aby ochránili ostatní před vlastní infekcí. To by mohlo vysvětlit „pozitivní souvislost mezi rizikem infekce a používáním roušky“.
Ke zkreslení by mohly přispět i rozdíly v chování a skutečnost, že průzkum byl založen na self-reportingu, uvádí studie.
Existuje také možnost, že se nositelé roušek cítili při jejich nošení bezpečně, a tak nedodržovali další protipandemické předpisy z té doby, jako je dodržování bezpečného odstupu, což zvýšilo jejich riziko nákazy covidem-19, míní autoři.
„Naše zjištění naznačují, že nošení roušky může být spojeno se zvýšeným rizikem infekce. Je však důležité poznamenat, že tato asociace může být způsobena nepozorovatelnými a nenastavitelnými rozdíly mezi těmi, kdo nosí a nenosí roušku,“ uvedli vědci.
„Proto je nutná opatrnost při interpretaci výsledků z této a dalších pozorovacích studií o vztahu mezi nošením roušek a rizikem infekce. Doporučení nosit v komunitě roušky jsou z velké části založeny na pozorovacích studiích s důkazy s nízkou mírou jistoty,“ píší dále vědci.
Studie byla plně financována Norským institutem veřejného zdraví. Nehlásil žádný střet zájmů.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.