John Stossel

a 8. 12. 2023

Komentář

Čtvrtý dodatek americké ústavy nám zajišťuje právo na ochranu před neodůvodněným prohledáváním, že?

Už ne, vysvětluje Naomi Brockwellová na svém populárním kanálu na YouTube.

V mém novém videu vysvětlila, jak nás technologické společnosti špehují a následně prodávají naše informace vládě.

Někteří z nás však považují slídění technologických společností za dobrou věc.

Neil Chilson z Institutu Charlese Kocha prohlásil: „Je to dobré nejen pro firmy, ale i pro uživatele, protože to přináší mnohem větší pohodlí.“

Aplikace vám mohou doporučit místa, kde se najíst, obchody, kde nakoupit, a mnoho dalšího.

Tyto aplikace mi „usnadňují život“, řekl jsem Brockwellové. „Na pohodlí záleží.“

„Na pohodlí rozhodně záleží,“ souhlasila Brockwellová, „ale důležité je i soukromí. … Americká vláda ví, jakou barvu spodního prádla si nejraději kupujete a jaké druhy videí vás nutí rolovat o něco pomaleji.“

„No a co?“ řekl jsem.

Upozornila, že „tato data jsou tu navždy. Jsou uložena v trvalých záznamech spojených s vaší identitou v databázích v Utahu“.

„Nemáte kontrolu nad tím, jaký režim se zítra dostane k moci, který hacker získá přístup k těmto datům. Nemáte kontrolu nad tím, jaké společenské normy se mohou změnit v příštích 10 letech, a tyto údaje se najednou stanou usvědčujícími. V podstatě uzavíráte sázku, že vy a lidé se zbraněmi [vláda] zůstanete vždy v dobrých vztazích.“

„Co kdyby kryptoměny postavili mimo zákon? Udělali zbraně nelegálními? Každý, kdo se na tom podílí, se rázem stane zločincem. Podívejte se, co se stalo v Číně. Hongkong býval baštou svobody.“

Když Čína tuto svobodu potlačila, používala telefony lidí ke sledování a trestání protestujících.

„Zamyslete se nad všemi aplikacemi v telefonu, kterým jste udělili oprávnění k přístupu k fotoaparátu, k poloze, k mikrofonu,“ řekla Brockwellová.

Odpověděl jsem: „Fungují díky tomu lépe.“

„Vám vyhovují tyhle obskurní aplikace, o jejichž tvůrcích nic nevíte, aby si mohli prohlížet vaše soukromé fotky?“ zeptala se nedůvěřivě.

Řekl jsem jí: „Myslím, že se nechtějí dívat na moje soukromé fotky.“

Odpověděla: „To je jen domněnka.“

Odmítl jsem: „Pokud vědí, kde jsem, mohou mi doporučit ,opravnu aut v mém okolí‘ nebo ,restauraci v mém okolí‘. To se mi líbí.“

Brockwellová odpověděla: „Osobně si myslím, že je to děsivé, ale jde to ještě dál. Tyto společnosti mají celý obchodní model prodeje těchto údajů. Nemáte tušení, kde to skončí. … Mohou skončit v rukou hackerů na dark webu, kteří vás chtějí oslovit phishingovými podvody, v rukou politických režimů, které vás chtějí oslovit specifickým obsahem, aby vás přiměly k určitému způsobu myšlení. … A vy si pravděpodobně vůbec neuvědomujete, že se něco takového děje.“

Nevšímám si toho, dokud si nevšimnu, jak konkrétně mě oslovují. Děsí mě, když o něčem mluvím a najednou vidím reklamu propagující něco, co se týká přesně toho, o čem jsem mluvil. Říkám si: „Proboha, copak mě právě poslouchali? Jak věděli, že mi mají poslat tohle?“

Brockwellová řekla: „Vědí to. Dal jste jim povolení k přístupu k vašemu mikrofonu?“

„Asi ano,“ řekl jsem.

„Možná vás poslouchají,“ řekla.

Spíš to vědí, protože vědí, kde jsem byl, co dělám a kdo jsou moji přátelé.

Brockwellová se pak podívala na můj telefon a řekla mi, abych smazal většinu aplikací.

„Ale mně se líbí,“ řekl jsem.

Řekla: „Vím, že je máte rád, ale všude s sebou nosíte telefon. … Vláda o nás nakupuje všechna ta data, vytváří o nás všech záznamy. To je opravdu děsivá věc.“

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.