Od spuštění virtuálního náborového střediska do armády eviduje ministerstvo obrany (MO) více než 4000 uchazečů, řekla dnes na tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Virtuální nábor začal v září, zájem ministerstvo příjemně překvapil. Na nábor se chce zaměřit také v příštím roce, řekla ministryně. V armádě v září bylo 27.982 profesionálních vojáků a necelých 4300 vojáků aktivní zálohy. Cílový stav armády do roku 2030 je podle dřívějšího vyjádření ministryně 30.000 profesionálních vojáků a 10.000 členů aktivních záloh.
Ministerstvo podle Černochové klade důraz na vyhledávání technicky zdatných odborníků, a to například v kampani Spojař nové generace. Dál se mění také systém zdravotních prohlídek a klasifikací s cílem, aby byl smysluplnější, rychlejší a odpovídal reálným potřebám moderní armády, uvedla.
Do obrany země se mohou Češi dobrovolně zapojit několika způsoby – stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Nejnovější formou je takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, musí bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, absolvoval by i výcvik.
Na nábor se chce ministerstvo zaměřit i v následujícím roce. Kromě vyhodnocení náborového centra chce i více rekrutů v terénu, oslovovat plánuje například studenty vysokých škol. Chce se také zabývat podmínkami žen v resortu obrany. „Vesměs to jsou ženy, které jsou s dětmi doma a které se snaží zabezpečovat různé školy, školky, odvozy, svozy, kroužky. A pro ně bychom také měli v našem resortu mít nějakého slyšení proto, abychom jim třeba upravovali pracovní doby,“ uvedla ministryně.
Vzhledem k nedostatku technických profesí ministerstvo uvažuje v příštích letech o otevření nějakých dalších technických oborů. Podle ministryně se nabízí vojenská střední a vyšší odborná škola v Moravské Třebové. „Ale ta není nafukovací, budeme muset vymýšlet nějaké varianty prostor pro to, abychom si připravovali na středních školách budoucí vojáky z povolání,“ dodala.
Ministerstvo obrany chce nově informovat vládu o strategických projektech chystaných na tři roky dopředu, aby modernizace armády byla transparentní a rozhodnutí vlád kontinuální, uvedla. Vláda letos v květnu schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun, v září pak rozhodla o nákupu 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun.
Na pomoc válečným veteránům se v letošní sbírce Vojenského fondu solidarity zatím vybralo 2,35 milionu korun. V loňském roce to byly zhruba dva miliony korun.