ČTK

12. 12. 2023

Od spuštění virtuálního náborového střediska do armády eviduje ministerstvo obrany (MO) více než 4000 uchazečů, řekla dnes na tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Virtuální nábor začal v září, zájem ministerstvo příjemně překvapil. Na nábor se chce zaměřit také v příštím roce, řekla ministryně. V armádě v září bylo 27.982 profesionálních vojáků a necelých 4300 vojáků aktivní zálohy. Cílový stav armády do roku 2030 je podle dřívějšího vyjádření ministryně 30.000 profesionálních vojáků a 10.000 členů aktivních záloh.

Ministerstvo podle Černochové klade důraz na vyhledávání technicky zdatných odborníků, a to například v kampani Spojař nové generace. Dál se mění také systém zdravotních prohlídek a klasifikací s cílem, aby byl smysluplnější, rychlejší a odpovídal reálným potřebám moderní armády, uvedla.

Do obrany země se mohou Češi dobrovolně zapojit několika způsoby – stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Nejnovější formou je takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, musí bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, absolvoval by i výcvik.

Na nábor se chce ministerstvo zaměřit i v následujícím roce. Kromě vyhodnocení náborového centra chce i více rekrutů v terénu, oslovovat plánuje například studenty vysokých škol. Chce se také zabývat podmínkami žen v resortu obrany. “Vesměs to jsou ženy, které jsou s dětmi doma a které se snaží zabezpečovat různé školy, školky, odvozy, svozy, kroužky. A pro ně bychom také měli v našem resortu mít nějakého slyšení proto, abychom jim třeba upravovali pracovní doby,” uvedla ministryně.

Vzhledem k nedostatku technických profesí ministerstvo uvažuje v příštích letech o otevření nějakých dalších technických oborů. Podle ministryně se nabízí vojenská střední a vyšší odborná škola v Moravské Třebové. “Ale ta není nafukovací, budeme muset vymýšlet nějaké varianty prostor pro to, abychom si připravovali na středních školách budoucí vojáky z povolání,” dodala.

Ministerstvo obrany chce nově informovat vládu o strategických projektech chystaných na tři roky dopředu, aby modernizace armády byla transparentní a rozhodnutí vlád kontinuální, uvedla. Vláda letos v květnu schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun, v září pak rozhodla o nákupu 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun.

Na pomoc válečným veteránům se v letošní sbírce Vojenského fondu solidarity zatím vybralo 2,35 milionu korun. V loňském roce to byly zhruba dva miliony korun.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.