Marcela Colucci

13. 12. 2023

Od Lucie do Vánoc každá noc má svoji moc.

Den Lucie, 13. prosinec, byl až do roku 1582 (kdy byl zaveden gregoriánský kalendář) považován za nejkratší den v roce.

Když se v předvánočním čase blížil svátek svaté Lucie, začal naše předky ovládat strach. Tento tajemný a magický den byl považován za nejhorší ze všech dnů spojených s čarodějnicemi.

Říkalo se, že tehdy ožívají zlí démoni a čarodějnice, kteří mají tu nejzlověstnější moc. Naši předkové věřili, že tehdy čarodějnice létají na košťatech, chodí do domů a stájí. Měly škodit lidem, dobytku, přivolávat nemoci a krást kravám mléko. Svatá Lucie je měla před těmito bytostmi chránit.

Lidé se proto snažili zmírnit moc těchto negativních bytostí a vyhnat je z vesnic a měst. Přísně dodržovali různé příkazy, zákazy, dělali hodně hluku a spotřebovali při tom spoustu česneku – dospělí i děti ho jedli po celý den, aby se ochránili před zlými nadpřirozenými silami.

Ještě před první světovou válkou obcházeli vesničtí pastýři v den Lucie vesnice a domy. Troubili na pastýřské trubky, zvonili kravskými zvonci a práskali bičem. Doufali, že čarodějnice před hlukem utečou a neodváží se vstoupit do vesnic.

V některých domech hospodyně rozbíjely staré hliněné nádobí, tloukly na bubny a všude zamykaly dveře.

Vánoční úklid nám zůstal dodnes, ale málokdo ví, že za něj vděčíme svaté Lucii.

Dívky nebo ženy v bílých sukních, zabalené do bílé plachty a s tvářemi pomalovanými moukou, tiše obcházely domy a místnosti. V ruce měly husí křídlo, kterým vymetaly kouty, kamna a sporák a česnekem na tom místě dělaly kříž. Lidé používali svěcenou vodu, lískové proutky nebo kouř z posvátných bylin, aby se ochránili před čarodějnicemi a zlými silami. Nad dobytek věšeli hlavičky česneku a někde i cibule.

Staří, nemocní a ženy nesměli chodit na návštěvy, šít, vyšívat ani spřádat len a konopí.

Na den Lucie prý čarodějnice od rána hledaly příležitost, jak vstoupit do cizího dvora nebo domu a něco si vypůjčit. Prostřednictvím vypůjčeného předmětu mohly ovlivnit dění v dotyčné domácnosti. Proto se na Lucii nic z domu nepůjčovalo a každá žena, která se rozhodla přijít ten den na návštěvu, byla automaticky považována za čarodějnici.

Pranostiky

Svatá Lucie noci upije (ale dne nepřidá).

Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.

Svatá Lucie – věrná svému slibu

Svatá Lucie se narodila v roce 286 bohatým křesťanským rodičům v sicilských Syrakusách. Po smrti svého otce tajně složila slib, že zasvětí svůj život Bohu a nikdy se nevdá.

Její těžce nemocná matka o tom nevěděla. Aby jí zajistila budoucnost, rozhodla se ji provdat za pohanského mladíka, kterému se líbily její oči.

Lucie ženicha odmítla a podle legendy mu poslala své oči na talíři. Panna Marie ji za to odměnila ještě krásnějšíma očima.

Lucie pak svou matku přesvědčila, aby se za její uzdravení šly modlit k hrobu svaté Agáty. Poté, co byla její matka zázračně uzdravena, jí Lucie prozradila svůj slib i touhu žít mezi chudými.

Matka tedy rozprodala její věno a peníze společně věnovaly těm, kteří je nejvíce potřebovali. Když se to dozvěděl odmítnutý nápadník, Lucii uvěznil. Přesto se Lucie své víry nevzdala. Byla mučena a 13. prosince 304 jí kat probodl hrdlo. Církev začala Lucii uctívat jako světici od 5. století.

V Itálii, odkud svatá Lucie pochází, je od středověku její svátek spojen se světelným procesím. Populární je také ve Švédsku, kde světici zosobňuje dívka v bílých šatech s věncem hořících svíček.

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně upraven.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.