Zachary Stieber

15. 12. 2023

Nová dokumentace předložená soudu podrobně popisuje výdaje, čerpá při tom z bankovních záznamů.

Podle nově zveřejněných finančních informací v soudním spisu utratil syn prezidenta Joe Bidena miliony dolarů za položky, jako je zábava pro dospělé a oblečení. Spis je součástí vyšetřování vedeného federálním prokurátorem Davidem Weissem.

Hunter Biden (53 let) vybral v letech 2016 až 2019 z bankomatů 1,6 milionu dolarů, uvádí se v podání – obžalobě obviňující Bidena z daňových úniků.

Ve stejných letech pan Biden podle spisu zaplatil „různým ženám“ více než 683 000 dolarů, utratil téměř 190 000 dolarů za zábavu pro dospělé a zaplatil asi 72 000 dolarů za rehabilitaci kvůli závislosti na drogách a alkoholu, zjistili žalobci.

Bidenovi právníci neodpověděli na žádosti o komentář k obvinění, včetně toho, zda některý z údajů v soudním spisu zpochybňují.

Pan Biden v epizodě podcastu, která byla zveřejněna ve stejný den, kdy byla obvinění zveřejněna, uvedl, že kritici se „tím nejnelegitimnějším, ale racionálním způsobem… snaží zničit prezidentství“ a „snaží se mě zabít, protože vědí, že to bude bolest větší, než by byl můj otec schopen zvládnout“.

Úplný seznam výdajů je podrobně popsán jako:

Poznámka: Jedná se o období 2016 až 2019.

 • Platby „různým ženám“: 683 212,- Amerických dolarů (USD).
 • Oblečení a doplňky: 397 530,- USD
 • Školné, vzdělávání a mimoškolní aktivity: 309 277,- USD
 • Zdravotnické produkty a služby: 237 496,- USD
 • Různé maloobchodní nákupy: 236 634,- USD
 • Potraviny, jídla a restaurace: 214 923,- USD
 • Pojištění: 203 815,- USD
 • Splátky hypoték a úvěrů: 191 873,- USD
 • Zábava pro dospělé: 188 960,- USD
 • Právní a účetní poplatky: 147 566,- USD
 • Účty za telefon a komunální služby: 118 440,- USD
 • Rehabilitace: 71 869,- USD
 • Poradci společnosti Wells Fargo: 53 000,- USD
 • Splátky kreditních karet: 58 542,- USD
 • Zlepšení a údržba domu: 42 856,- USD
 • Pomoc v domácnosti, úklid a péče o děti: 39 801,- USD
 • Zábava: 24 445,- USD
 • Sport a rekreace: 23 567,- USD

Záznamy pocházely z osobních účtů a účtů vedených společností Owasco P.C., na které pan Biden dostával příjmy z různých zaměstnání, uvedli žalobci.

Vysoce postavený demokrat připustil, že Hunter Biden „udělal spoustu opravdu nezákonných a špatných věcí“
Poté, co americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že jmenovalo federálního prokurátora zvláštním vyšetřovatelem Huntera Bidena, jeden z nejvlivnějších sněmovních demokratů Jamie Raskin uvedl, že Hunter Biden udělal…

Podle obžaloby pan Biden během čtyř let nezaplatil na daních nejméně 1,5 milionu dolarů. Obžaloba uvedla, že za tuto dobu vydělal přibližně 7 milionů dolarů z práce pro ukrajinskou společnost Burisma Holdings a další firmy. Podle bankovních záznamů utratil téměř 5 milionů dolarů.

H. Biden „tyto peníze utratil za drogy, společnice a přítelkyně, luxusní hotely a pronájem nemovitostí, exotická auta, oblečení a další věci osobní povahy, zkrátka za všechno kromě daní,“ uvádí se v obžalobě. Peníze šly podle obžaloby na „extravagantní životní styl“.

Pan Biden čelí devíti bodům obžaloby a v případě odsouzení může skončit až na 17 let ve vězení. Zatím se k činu nepřiznal.

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, na slavnostní večeři v Bílém domě ve Washingtonu, D. C., 22. června 2023. (Anna Moneymaker / Getty Images)

Výživné na děti

V roce 2019 se pan Biden snažil vyhnout placení výživného na dívku, kterou zplodil s ženou z Arkansasu, která nějakou dobu pracovala jako striptérka ve Washingtonu. Pan Biden uvedl, že dívka není jeho dcera. Test otcovství však prokázal, že je dívčiným otcem. Poté prohlásil, že si nemůže dovolit platit výživné. V roce 2020 mu soudce nařídil, aby Lunden Robertsové, dívčině matce, platil 20 000 dolarů měsíčně.

Případ byl nedávno znovu otevřen poté, co pan Biden požádal o úpravu měsíčních plateb s tím, že se jeho finanční situace změnila.

H. Biden se v létě s paní Robertsovou dohodl. Dohoda zahrnovala snížení plateb, ale konkrétní povaha snížení nebyla zveřejněna. Veřejné informace však obsahovaly dohodu, že pan Biden bude do splátek zahrnovat i část tržeb z prodeje svých uměleckých děl, které údajně dosahovaly až 500 000 dolarů za kus.

Pan Biden rovněž souhlasil s tím, že bude pokračovat v platbách, dokud dívka nedosáhne 18 let, nevdá se, nezemře nebo se neosamostatní.

Prezident Biden již dříve odmítl uznat svou vnučku, jednu ze sedmi, zatímco se chlubil svými ostatními vnoučaty. V červnovém prohlášení pro časopis People změnil názor a uvedl, že dívka je jeho vnučkou.

„Náš syn Hunter a Lunden, matka Navy, společně pracují na tom, aby podpořili vztah, který je v nejlepším zájmu jejich dcery, a co nejvíce zachovali její soukromí,“ uvedl prezident. „Toto není politická záležitost, je to rodinná záležitost. Jill a já chceme pro všechna naše vnoučata, včetně Navy, jen to nejlepší.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Americký prezident Joe Biden s manželkou a dalšími členy rodiny na balkoně Bílého domu. (Tasos Katopodis / Getty Images)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.