Redakce Epoch Times

22. 12. 2023

Psychická zranění v náročných situacích mohou být stejně silná jako ta fyzická. V návaznosti na včerejší tragické události proto vydalo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví sadu doporučení, která mohou pomoci zvládnout celou situaci snadněji.

„Bolestivé emoce potřebují čas na uzdravení a je v pořádku, že prožíváte řadu různých i protichůdných pocitů. Dovolte si cítit vše, co cítíte, bez odsuzování nebo obviňování sama sebe,“ doporučuje ministerstvo.

Opatrujte se a posilujte svoji odolnost

Mezi základní doporučení patří omezení sledování sociálních sítí a médií. „Nadměrné vystavení obrazům znepokojivé události – například opakované sledování videoklipů na sociálních sítích nebo zpravodajských webech – může vyvolat traumatický stres u lidí, kterých se událost přímo nedotkla. Proto omezte sledování zpráv a sociálních sítí a zcela se mu vyhněte před spaním. Pokud vás zpravodajství zahlcuje, dejte si od zpráv pauzu,“ uvádí ministerstvo na své facebookové stránce.

Omezte konzumaci alkoholu

„Opatrně s alkoholem. Alkohol a jiné návykové látky mohou vaše negativní pocity potlačit či prohloubit, místo toho, aby zmírňovaly stres. Také negativně ovlivňují váš spánek, proto omezte jejich konzumaci a raději hledejte bezpečnější možnosti, jak pracovat s pocity napětí a stresu.“

Pohyb

„Hýbejte se. Pohyb dokáže spálit adrenalin a uvolnit dobré endorfiny, i když se vám zdá, že to poslední, na co nyní máte chuť je věnovat se sportu. Vhodná fyzická aktivita také pomůže zvládat pocit ,zaseknutí‘. Dobrou volbou je chůze, běh, plavání, či jakýkoliv jiný pohyb, který vám vyhovuje. Včetně procházky se psem.“

Využívejte své zdroje

„Důvěřujte ve své schopnosti překonat i ty nejtěžší životní situace. Aktivně si připomínejte lidi a události, které jsou smysluplné a uklidňující, snad dokonce povzbuzující. Snaha o rovnováhu vás posiluje a umožňuje zdravější pohled na sebe a svět kolem vás. Uvědomte si, ve kterých situacích se cítíte dobře. Může jít o různé koníčky, pobyt v přírodě, čas strávený s domácím mazlíčkem atp. Zkuste si tyto situace dopřávat pravidelně a častěji než normálně. Podpora rodiny a přátel může pomoci zmírnit emocionální dopad a učinit změny způsobené tragédií lépe zvládnutelnými.“

Mluvte s druhými

„Řekněte si o pomoc. Pomáhá mluvit s lidmi, kterým důvěřujete. Osobní kontakt je důležitý pro zotavení psychiky, pokud jej nemáte k dispozici, komunikujte alespoň na dálku. Nemusíte s druhými lidmi mluvit o traumatické události. Útěchu přináší i pocit spojení s blízkými.“

Pomáhejte ostatním

„Pokud chcete, můžete pomoci lidem, kteří byli postiženi tímto incidentem, nebo mají jiné potřeby. Díky pomoci někomu druhému se často i pomáhající může cítit lépe,“ dodává ministerstvo.


Zdroj: Facebook ministerstva zdravotnictví

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.