Psychická zranění v náročných situacích mohou být stejně silná jako ta fyzická. V návaznosti na včerejší tragické události proto vydalo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví sadu doporučení, která mohou pomoci zvládnout celou situaci snadněji.
„Bolestivé emoce potřebují čas na uzdravení a je v pořádku, že prožíváte řadu různých i protichůdných pocitů. Dovolte si cítit vše, co cítíte, bez odsuzování nebo obviňování sama sebe,“ doporučuje ministerstvo.
Opatrujte se a posilujte svoji odolnost
Mezi základní doporučení patří omezení sledování sociálních sítí a médií. „Nadměrné vystavení obrazům znepokojivé události – například opakované sledování videoklipů na sociálních sítích nebo zpravodajských webech – může vyvolat traumatický stres u lidí, kterých se událost přímo nedotkla. Proto omezte sledování zpráv a sociálních sítí a zcela se mu vyhněte před spaním. Pokud vás zpravodajství zahlcuje, dejte si od zpráv pauzu,“ uvádí ministerstvo na své facebookové stránce.
Omezte konzumaci alkoholu
„Opatrně s alkoholem. Alkohol a jiné návykové látky mohou vaše negativní pocity potlačit či prohloubit, místo toho, aby zmírňovaly stres. Také negativně ovlivňují váš spánek, proto omezte jejich konzumaci a raději hledejte bezpečnější možnosti, jak pracovat s pocity napětí a stresu.“
Pohyb
„Hýbejte se. Pohyb dokáže spálit adrenalin a uvolnit dobré endorfiny, i když se vám zdá, že to poslední, na co nyní máte chuť je věnovat se sportu. Vhodná fyzická aktivita také pomůže zvládat pocit ,zaseknutí‘. Dobrou volbou je chůze, běh, plavání, či jakýkoliv jiný pohyb, který vám vyhovuje. Včetně procházky se psem.“
Využívejte své zdroje
„Důvěřujte ve své schopnosti překonat i ty nejtěžší životní situace. Aktivně si připomínejte lidi a události, které jsou smysluplné a uklidňující, snad dokonce povzbuzující. Snaha o rovnováhu vás posiluje a umožňuje zdravější pohled na sebe a svět kolem vás. Uvědomte si, ve kterých situacích se cítíte dobře. Může jít o různé koníčky, pobyt v přírodě, čas strávený s domácím mazlíčkem atp. Zkuste si tyto situace dopřávat pravidelně a častěji než normálně. Podpora rodiny a přátel může pomoci zmírnit emocionální dopad a učinit změny způsobené tragédií lépe zvládnutelnými.“
Mluvte s druhými
„Řekněte si o pomoc. Pomáhá mluvit s lidmi, kterým důvěřujete. Osobní kontakt je důležitý pro zotavení psychiky, pokud jej nemáte k dispozici, komunikujte alespoň na dálku. Nemusíte s druhými lidmi mluvit o traumatické události. Útěchu přináší i pocit spojení s blízkými.“
Pomáhejte ostatním
„Pokud chcete, můžete pomoci lidem, kteří byli postiženi tímto incidentem, nebo mají jiné potřeby. Díky pomoci někomu druhému se často i pomáhající může cítit lépe,“ dodává ministerstvo.
Zdroj: Facebook ministerstva zdravotnictví