ČTK

24. 12. 2023

Vysoký počet Slováků využil letos nového pravidla o odchodu do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek než v minulosti a dalších několik tisíc lidí požádalo o tuto možnost v uplynulých týdnech. Hromadný odchod pracovníků do předčasné penze v závěru letošního roku způsobil potíže řadě firem na Slovensku. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla Asociace zaměstnavatelských svazu a sdružení (AZZZ) a Sociální pojišťovny. Ta na Slovensku kromě jiného vybírá povinné sociální odvody a vyplácí důchody.

Letos mohou zaměstnanci na pětimilionovém Slovensku odejít do předčasné penze za jednodušších podmínek, a to v případě, že odpracovali minimálně 40 let a vypočítaná penze dosahuje alespoň nejnižší stanovenou částku. Penzi mohou začít brát i dříve než v období obvyklých nanejvýš dvou let před důchodovým věkem. Zároveň se jim vypočítaná penze krátí za chybějící dny do dosažení věku odchodu do řádného starobního důchodu méně než běžným žadatelům o předčasný důchod, kteří podmínku 40 odpracovaných let nesplňují.

Mluvčí Sociální pojišťovny Martin Kontúr uvedl, že za prvních 11 měsíců letošního roku instituce přiznala 15.734 předčasných důchodů. Meziročně to představuje nárůst o více než třetinu, což Kontúr zdůvodnil právě zavedením nového typu předčasného důchodu. Dalších více než 7000 žádosti o předčasný důchod pojišťovna zaregistrovala během prvních dvou celých týdnů v prosinci.

Vysoký počet odchodů pracovníků do předčasné penze podle AZZZ pocítili zaměstnavatelé, kteří také odhadli, že možnost výhodnějšího předčasného důchodu se vztahuje na několika desítek tisíc pracovníků.

“Rychlé nahrazení těchto zaměstnanců je velmi složité s ohledem na jejich praxi a odbornost. Jde o pozice, které jsou nevyhnutelné pro chod státu – železničáři, řidiči, pekaři, chovatelé zvířat a podobně,” uvedla AZZZ.

AZZZ dlouhodobě upozorňuje na nedostatek pracovní sály v některých odvětvích slovenské ekonomiky. Stávající odchody do předčasné penze spolu s výpadkem pracovníků kvůli respiračním onemocněním podle asociace způsobily, že řada provozů musela omezit výrobu či poskytování služeb.

Nový typ předčasné penze mohou využít například dělníci, kteří začali pracovat už po střední škole. V takovém případě by do předčasného důchodu odešli už zhruba ve věku 58 let. Do řádného starobního důchodu přitom bezdětní obyvatelé země letos odcházejí ve věku 63 let, v příštím roce se věková hranice zvýší o dva měsíce.

Nový typ předčasné penze zavedlo Slovensko za bývalé vlády. Nynější vedení ministerstva sociálních věcí připravuje změny v této oblasti, které chce projednat se zaměstnavateli i odbory.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.