ČTK

8. 1. 2024

Slováci budou volit nového prezidenta 23. března. Případné druhé kolo přímé volby hlavy státu bude o dva týdny později. Novinářům to dnes řekl předseda parlamentu Peter Pellegrini, který ze zákona termín voleb určuje a který sám zvažuje prezidentskou kandidaturu. Pellegrini, jenž by podle sondáží byl favoritem prezidentských voleb, zároveň uvedl, že pokud předsednictví jeho strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) prezidentskou kandidaturu schválí, oficiálně ji ohlásí příští týden.

Současné slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové skončí pětiletý mandát v polovině června. Čaputová už loni ohlásila, že se o znovuzvolení ucházet nebude.

Nejdůvěryhodnější slovenský politik Pellegrini by podle průzkumů veřejného mínění prezidentské volby vyhrál. Jeho největším soupeřem by měl být exministr zahraničí Ivan Korčok, kterého už podpořilo nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko. Toto hnutí, které počítá s Pellegriniho prezidentskou kandidaturou, se už nechalo slyšet, že nadcházející volby hlavy slovenského státu budou důležité a že nynější vládní koalice nemůže obsadit všechny vrcholné politické funkce v zemi.

Pellegrini uvedl, že v případě své kandidatury zůstane prozatím předsedou parlamentu. Rezignovat zatím nehodlá ani na funkci předsedy Hlasu-SD.

Potřebný počet alespoň 15 000 podpisů občanů pro kandidaturu na prezidenta podle médií už shromáždil také další bývalý šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš. Kandidáty na slovenského prezidenta může rovněž navrhnout minimálně 15 poslanců parlamentu.

Pellegrini v minulosti dlouhá léta působil ve straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Ze Směru-SD Pellegrini spolu s dalšími kolegy vystoupil v roce 2020 a následně založil stranu Hlas-SD, která v loňských předčasných parlamentních volbách skončila na třetím místě.

Fico už dříve řekl, že Směr-SD podpoří Pellegriniho, pokud se rozhodne kandidovat na prezidenta. Naopak, nejmenší vládní strana SNS požadovala výměnou za podporu Pellegriniho silnější pozici v koalici, což Hlas-SD odmítl. Předseda SNS Andrej Danko minulý týden řekl, že sám začal sbírat podpisy pro svou prezidentskou kandidaturu, kterou ale zároveň tehdy nepotvrdil.

Na zvolení slovenského prezidenta už v prvním kole přímé volby je potřeba, aby jeden z kandidátů získal nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. To se dosud nikomu nepodařilo. O vítězi tak rozhodovalo až druhé kolo, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem obdržených hlasů v prvním kole.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.