Studie financovaná společností Pfizer nezjistila žádný přínos týkající se všech vakcín s výjimkou nejnovější verze.
Lidé, kteří dostali jakoukoli verzi vakcíny Pfizer proti covidu-19 kromě té nejnovější, na tom podle nového dokumentu nebyli o nic lépe než neočkovaní.
„Ve srovnání s neočkovanými ti, kteří dostali pouze starší verze vakcín covid-19, nevykazovali významně snížené riziko následků covid-19, včetně přijetí do nemocnice,“ napsala Sara Tartofová z Kaiser Permanente a její spoluautoři.
Tartofová a její kolegové při analýze nedávných údajů ze společnosti Kaiser Permanente Southern California zjistili, že lidé, kteří obdrželi alespoň dvě dávky starších vakcín, měli ve skutečnosti vyšší riziko ambulantních návštěv a v některých věkových skupinách byli častěji hospitalizováni s akutním respiračním onemocněním.
Předchozí studie a soubory dat ukázaly, že ochrana proti anticovidovým vakcínám v průběhu času slábne a v některých případech je negativní.
Průměrná doba od obdržení poslední dávky u osob, které byly očkovány, ale neužily nejnovější verzi, byla 363 dní.
Sara Tartofová a společnost Pfizer, která studii financovala, neodpověděly na žádosti o vyjádření.
Článek byl před recenzním řízením zveřejněn na serveru medRxiv.
Studie analyzovala akutní respirační onemocnění ve zdravotnickém systému a vyloučila řadu pacientů, včetně těch, kteří dostali novou vakcínu proti covidu-19, která nebyla vyrobena společností Pfizer.
Z 24 007 zbývajících záznamů se 4 232 týkalo pacientů s pozitivním testem na covid-19 a 19 755 pacientů s negativním testem.
Naprostá většina obou skupin byla očkována, protože studijní soubor zahrnoval pouze 2 717 osob, které nikdy nebyly očkovány. Výzkumníci, jak je během pandemie obvyklé, považovali osobu za očkovanou pouze tehdy, pokud od podání dávky uplynulo alespoň 15 dní.
Výzkumníci zjistili, že dávky starších vakcín zřejmě významně nechrání před přijetím do nemocnice, návštěvou pohotovosti nebo urgentního příjmu a ambulantními návštěvami.
Výsledky naznačují, že nejnovější vakcína společnosti Pfizer, zaměřená na kmen viru XBB.1.5., může poskytnout ochranu.
Z osob, které prodělaly akutní respirační infekci a byly pozitivní na covid-19, bylo 4,1 % očkováno nejnovější verzí vakcíny. Z osob, které prodělaly akutní respirační infekci a byly negativně testovány na covid-19, nejnovější verzi vakcíny obdrželo 7,4 %.
Poměr šancí, že osoba, která obdržela dávku XBB, bude přijata do nemocnice, nastoupí na pohotovost nebo urgentní příjem a navštíví ambulantní zařízení, byl mnohem nižší než jedna. To znamená, že vakcína byla spojena s ochranou proti všem třem typům příhod. Poměr šancí byl vytvořen porovnáním pacientů očkovaných vakcínou XBB se všemi ostatními pacienty, včetně neočkovaných.
K podobným číslům se dospělo při porovnání osob, které dostaly dávku XBB, s různými skupinami, včetně těch, které dostaly injekci společnosti Pfizer, která byla k dispozici od roku 2022 do podzimu 2023.
Interpretace
Očkování XBB od společností Pfizer a Novavax bylo schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, přestože nebyly k dispozici žádné údaje pro lidi. Očkování společnosti Moderna bylo schváleno na základě údajů od pouhých 50 lidí.
Pozorovací studie, jako je nová práce vědců z Kaiser Permanente, mohou pomoci zaplnit mezeru v údajích, ale mnoho odborníků tvrdí, že jsou horší než randomizované, kontrolované studie.
Výzkumníci financovaní společností Pfizer uvedli, že výsledky nové studie „potvrzují současná doporučení pro široké používání každoročně aktualizovaných vakcín proti covidu-19 podle věku, vzhledem k tomu, že (1) vakcíny přizpůsobené XBB1.5 poskytly významnou dodatečnou ochranu proti řadě následků covidu-19 a (2) starší verze vakcín proti covidu-19 poskytly jen malou, pokud vůbec nějakou, dodatečnou ochranu, včetně ochrany před hospitalizací, bez ohledu na počet nebo typ předchozích obdržených dávek.“
Mezi omezení tohoto dokumentu patří nemožnost posoudit dlouhodobější účinnost.
Průměrná doba od podání injekce XBB činila u studované populace pouhých 30 dní.
Ehud Qimron, profesor na katedře klinické mikrobiologie a imunologie na univerzitě v Tel Avivu, sdělil v e-mailu deníku The Epoch Times, že uvedené střety zájmů, včetně financování ze strany společnosti Pfizer, „odhalují silnou zaujatost, která by mohla ovlivnit uváděné výsledky“. Qimron se na výzkumu nepodílel.
Dr. Harvey Risch, emeritní profesor epidemiologie na Yale School of Public Health, který se na studii rovněž nepodílel, uvedl, že studie je slabá, protože s pokračující pandemií se mnoho lidí, kteří mají nachlazení a jiné příznaky, na covid-19 netestuje nebo se testuje až doma.
Vyjádřil také nesouhlas s krátkým následným sledováním.
„Studie sledovala pacienty během počátečního dvouměsíčního zavádění vakcíny XBB společností Kaiser Permanente,“ řekl. „Zatímco posilovací vakcíny proti covidu mohou vykazovat určité dočasné snížení rizika infekce, tento účinek rychle slábne a údaje autorů se v podstatě netýkaly současné kolující varianty JN.1.“
JN.1 se začala šířit až v polovině listopadu 2023 a studie zahrnovala údaje pouze do 10. prosince 2023. Autoři uvedli, že většina analyzovaných případů „byla pravděpodobně sublinie XBB“, i když přiznali nedostatek informací o genotypu.
„Proto je třeba v budoucnu provést studie popisující souvislost mezi podáváním vakcín přizpůsobených XBB1.5 a rozvojem onemocnění specifického pro BA2.86 sublinie (např. JN.1),“ uvedli.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.