Michael Zhuang

11. 1. 2024

Pod vedením čínského vůdce Xi Jinpinga zesílila KS Číny potlačování křesťanů.

Křesťané v Číně, kteří čelí neustálému pronásledování ze strany Komunistické strany Číny (KS Číny), se již léta scházejí v podzemních kostelech, protože stát oficiálně všechny zakázal mimo kostely „Vlasteneckého hnutí tří samospráv“, které jsou kontrolované KS Číny. Ti, kteří odmítají navštěvovat státní církev, se nadále scházejí ve svých domovech a na jiných místech.

Podle ChinaAid se v roce 2022 pronásledování podzemních křesťanů ze strany KS Číny den ode dne stupňuje. Prostředí je stále nepřátelštější vůči zahraničním misionářům, protože strana považuje jejich činnost za „západní vliv“. V červenci byl v Číně přijat nový protišpionážní zákon, který definuje „nelegální náboženské aktivity“ jako špionáž a cizincům podle něj hrozí dlouhé tresty odnětí svobody.

Křesťanství pod režimem prezidenta Xi

Pod vedením čínského vůdce Xi Jinpinga zavedla KS Číny bezprecedentní potlačování křesťanů. ChinaAid vyjádřila znepokojení nad tím, že strana požaduje od státem posvěcených církví loajalitu vůči Xi Jinpingovi, přičemž situace „domácích církví“ je mnohem horší.

Za vlády KS Číny režim zavedl „Vlastenecké hnutí tří samospráv“, které organizovalo křesťanské církve pod dohledem KS Číny. To, co se v těchto státem posvěcených církvích vyučuje, musí být schváleno stranou. Na druhou stranu domácí neboli podzemní církve fungují nezávisle na státu, často v soukromých domech a bytech, a jsou terčem útoků režimu.

„Vždycky to bylo špatné, ale mnohem horší to začalo být v roce 2018, kdy prezident Xi změnil ústavu a stal se prezidentem na dobu neurčitou,“ řekl listu Epoch Times pastor Luigi Bilucaglia, nezávislý baptistický misionář z kanadského Québecu, který v Číně působí již 18 let. „Stal se [fakticky] císařem a začala dynastie Xi. V té době začali tvrdě útočit na kostely. V neděli jsem musel jít brzy ráno do našeho kostela a podíval jsem se, jestli je v místě, kde se nacházíme, policie.“

Bilucaglia a jeho rodina byli koncem roku 2021 vyhoštěni z Číny, kde žil od roku 2003 jako misionář. Orgány KS Číny provedly razii v jeho kostele a zadržely ho za účelem výslechu ohledně jeho činnosti v Číně.

„Přivedli mě k výslechu,“ řekl. „Hlavní vyšetřovatel mě praštil zezadu do hlavy a ostatním [čínským křesťanům] řekl, že jsou tam kvůli mně. Snažili se nás rozdělit, aby se někdo mohl obvinit. Poté, co se rozhodli, že mě vyhostí, místo aby mě uvěznili, jsem dostal sedm dní na opuštění země a během těchto sedmi dní mě přivezli na pět různých policejních stanic a vyslýchali mě v naději, že mě při mé výpovědi chytí do pasti a spojí mě s nějakým zahraničním subjektem, aby mě mohli obvinit ze špionáže.“

Bob Fu, prezident organizace ChinaAid, uvedl, že se komunistická strana Číny snaží přepsat Bibli a změnit její text tak, aby říkal, že byl Ježíš „porušovatelem zákona“ a „vrahem“. To potvrzuje i zkušenost pana Bilucaglii; řekl, že strana spěchala do státních kostelů, aby nakoupila co nejvíce výtisků Bible, než přestanou tisknout současnou verzi.

Dalším znepokojivým trendem jsou zprávy o tom, že se lidem ve vazbě testuje krev, což by mohlo být známkou odebírání orgánů vězňům svědomí. Osoba, jejíž krevní skupina se shoduje s potenciálním „kupcem“, může být kvůli svým orgánům zabita. Bilucaglia slyšel svědectví o tom, že policie odebírala krev čínským křesťanům.

„Hodně slyším o zastřelených vězních, na které čekají lékaři, aby jim odebrali orgány a prodali je,“ řekl.

„Studená genocida“ 100 milionů lidí se odehrává na vlastní oči: Levi Browde

Útok na křesťanské charity a školy

D. Smithová, která žije v Alabamě, byla se svým dnes již zesnulým manželem více než dvacet let misionářkou v Číně. Založili kostel ve střední Číně, který ale byl od té doby rozdělen na 14 míst, kde se konají nedělní bohoslužby, protože KS Číny zasahuje proti domácím kostelům.

Smithová řekla deníku Epoch Times, co jí loni řekli křesťané z Číny: „Do sirotčince provozovaného církví přijela zásahová jednotka 20 až 30 policejních aut a odvezla sirotky do státních sirotčinců. Policie jim řekla, že sirotčince pod praporem křesťanství organizovat nesmějí. Nesmí se tam nosit bible a nikdo tam nesmí sloužit. Na všech budovách v Číně také začali vylepovat plakáty [nabízející odměnu] lidem, kteří nahlásí velká shromáždění.“

Od roku 2005 sirotčinec podporuje kostel, který Smithová založila se svým zesnulým manželem. Čínský režim usiluje o úplné odstranění křesťanství z čínské společnosti, protože ho považuje za hrozbu pro komunistickou ideologii strany.

Vedle domácích kostelů založených zahraničními misionáři existovaly v Číně desítky křesťanských škol, které využívaly program Accelerated Christian Education (ACE), křesťanský vzdělávací program ze Spojených států. Tyto školy nebyly registrovány čínským státem, protože KS Číny přísně zakazuje „vyučovat náboženství“ další generace. Mnoho křesťanů se rozhodlo pro školy ACE podle amerického vzdělávacího programu, protože nechtějí, aby jejich děti byly ve státních školách násilně krmeny propagandou ČKS.

„Chtějí příští generaci vymývat mozky pouze komunismem,“ řekl Bilucaglia.

Informoval, že všechny tyto křesťanské školy byly na začátku roku 2022 násilně uzavřeny poté, co úřady KS Číny vystopovaly IP adresy všech účastníků online konference pro učitele křesťanských škol v celé Číně. Cizinci spříznění s těmito školami byli vyhoštěni ze země a mnoho čínských učitelů dodnes čelí vyšetřování a sledování.

Drakonický stát dohledu

Komunistická strana Číny stále častěji využívá svůj stát založený na špičkových technologiích ke kontrole občanů a k pronásledování křesťanů. Čína je již proslulá přísnou cenzurou internetu a sociálních médií. V březnu 2022 zavedla KS Číny nová pravidla zakazující všechny formy online náboženského učení a náboženských skupin. Režim údajně najal a vycvičil pracovníky pro sledování obsahu sociálních médií.

„Poté, co zavedli nová pravidla, jsme začali být velmi opatrní při studiu Bible a bohoslužbách na Zoomu,“ řekla Epoch Times paní Liu, učitelka křesťanské nedělní školy ze střední Číny. „Obvykle se snažíme, aby jedno zařízení sdílelo několik lidí, aby online setkání nevypadala tak velká. Policie také namátkově kontroluje telefony lidí na ulici. Pokud vidí, že na telefonu používáme Zoom, aplikaci vymažou a vyslýchají lidi.“

Pastor Joseph Jiang, čínský křesťanský pastor v exilu na Novém Zélandu, uvedl, že kázání na internetu jsou často zakazována.

„Často měníme platformy,“ řekl. „Jakmile by náš obsah získal určitý počet zhlédnutí, úřady by ho zakázaly. Snažíme se neustále hledat nové platformy pro sdílení online.“

Čínské domácí kostely se obvykle scházejí tajně v bytech. Bilucaglia uvedl, že KS Číny zavedla peněžní odměny pro lidi, kteří podají zprávu o církevních shromážděních, nebo dokonce o lidech, kteří pouze zastávají jiné názory než KS Číny.

„Bylo nám řečeno, abychom si v neděli před odchodem z domova do kostela vypnuli telefony nebo je alespoň přepnuli do letového režimu,“ řekla Liu. „Jinak mohou úřady sledovat vaše telefony prostřednictvím GPS, a když si všimnou, že se lidé v neděli shromažďují v bytě, přijdou zaklepat na dveře.“

Zneužití vzdělávacího systému

Od protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 až po prodemokratické protesty v Hongkongu v roce 2019 začala hnutí na univerzitních kampusech, kde se obecně dařilo svobodnému myšlení a západním ideálům. Komunistická strana Číny proto považuje vzdělání za klíčové při indoktrinaci další generace, aby se stala loajálními komunisty, což je způsob, jak zajistit stabilitu režimu.

Liou vzpomíná, jak do jejího domu vtrhli příslušníci čínské státní bezpečnosti: „Varovali mě, že mám přísný zákaz ‘vyučovat náboženství’ děti nebo studenty univerzity. Snažili se mě přimět, abych se vzdala své křesťanské víry. Hned poté, co provedli razii v mém domě a hledali Bible a křesťanské knihy, jsem viděla v naší čtvrti nové propagandistické plakáty s nápisem, že žádné ‘nelegální náboženské aktivity’ nejsou povoleny.“

Předtím, než se v Číně v roce 1949 násilnou komunistickou revolucí chopila moci KS Číny, byla Čína věrným spojencem Spojených států a západního světa. Komunisté se nejprve snažili rozdělit obyvatelstvo na různé společenské třídy – „utlačované“ a „utlačovatele“ – a režim podporoval násilí proti určitým třídám lidí, které označoval za „kapitalisty“. Terčem pronásledování se stalo křesťanství, protože ho KS Číny považovala za „nákazu“ z kapitalistického Západu. Náboženská svoboda byla pro stranu hrozbou, protože bránila indoktrinaci lidí do komunismu.

Od Karla Marxe po Vladimíra Lenina považovali komunisté náboženství za „kapitalistický útlak“, a proto se Sovětský svaz a komunistická Čína po nástupu k moci aktivně snažily náboženství vymýtit. Dnes KS Číny vytvořila většinově ateistickou zemi, přičemž náboženští vůdci a přívrženci se přesunuli do podzemí, aby mohli nadále praktikovat svou víru.

„Kázal jsem Bibli, což bylo pro komunisty to nejhorší,“ řekl Bilucaglia. „Osvobozuje lidi duševně i fyzicky. Věřím, že obyvatelé Číny se chtějí zbavit komunistické strany, pokud to půjde.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.