ČTK

31. 1. 2024

Vláda dnes rozhodne o zvýšení rozpočtu resortu školství o čtyři miliardy korun. Po předání vysvědčení na Gymnáziu Arabská v Praze to novinářům řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN), informaci pak potvrdil před jednáním vlády. Rozpočet školství a změna financování byly hlavními tématy první poloviny letošního školního roku. Letos se resort bude podle Beka zabývat revizemi vzdělávacích programů pro základní vzdělávání i změnami oborové struktury středních škol.

“S velkou pravděpodobností dneska vláda rozhodne o navýšení rozpočtu školství o další čtyři miliardy korun,“ řekl Bek. Ministerstvo školství má podle státního rozpočtu v tomto roce pracovat s výdaji 269 miliard korun. Proti loňskému roku je to o 3,9 miliardy korun víc. “Já jsem si vědom toho, že první polovina tohoto školního roku byla hodně vyplněna debatami o rozpočtu a případných změnách ve financování. Já myslím, že jsme nakonec dospěli k poměrně širokému konsenzu,” řekl.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že věc byla dohodnuta a schválení by mělo být formalitou. Pro Piráty jsou podle něj důležité z hlediska financí nejen platy, ale také rozvoj infrastruktury a modernizace. Už při podzimních debatách v koalici se ukázalo, že například nepedagogičtí pracovníci jsou výrazně podfinancovány, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Od Beka chce také slyšet, jak si jeho resort stojí v nespotřebovaných výdajích za loňský rok.

Bek dnes připomněl i začátek elektronického přihlašování na střední školy, které začne ve čtvrtek. Uchazeči si budou moci podat tři přihlášky místo dvou, přihlásit se budou moci elektronicky i papírovou formou. U škol určí, na kterou chtějí nejvíce, na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky a jejich priorit je pak systém sám přiřadí.

Měla by také začít veřejná diskuse o změnách vzdělávacích programů pro základní školy. Ministr předpokládá, že se debaty zúčastní i široká veřejnost. Veřejnost by se měla se změnami seznámit podle ministra na konci března. “Předpokládám, že veřejnost budou zajímat témata, jako je redukce množství učiva na základních školách, což bylo inzerováno na začátku jako jeden z cílů těch změn před několika lety,“ řekl Bek. Velkými tématy podle něj bude i druhý cizí jazyk, pojetí předmětů, jako je například hudební či výtvarná výchova, nebo například výuka dějepisu.

Dalším tématem pro resort školství v letošním roce je podle ministra úprava oborové struktury středních škol. “My máme pořád ještě v České republice asi 280 oborů na středních školách a v řadě zemí mají jenom několik desítek. Už nějakou dobu se diskutuje o potřebě ty obory nastavit méně jemně, zredukovat jejich počet a to bude téma tohoto roku,“ řekl Bek.

Ministr dnes předal vysvědčení studentům třídy čtvrtého ročníku Gymnázia Arabská, kterého je sám absolventem. Předávání pololetního hodnocení práce dětí se ve funkci zúčastnil poprvé. Závěrečná vysvědčení na konci školního roku předával loni v červnu v Brně.

Ministerstvo také uvažuje o změnách vysvědčení pro žáky prvních až třetích tříd, mohli by dostávat vysvědčení s rozsáhlejším slovním hodnocením. Podle Beka zatím nepadlo definitivní rozhodnutí, změnu je podle něj potřeba vysvětlit i rodičům. Společnost je podle něj zvyklá na známkování. “Myslím, že je to správná změna, ale musí proběhnout tehdy, když o tom bude panovat určitá shoda,” řekl.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.