ČTK

5. 2. 2024

Ministerstvo školství rozhodne v úterý, zda se prodlouží termín pro podávání přihlášek na střední školy, ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Tereza Fojtová. Úvahy o prodloužení termínu podávání přihlášek vyvolalo opožděné spuštění elektronického systému přihlašování (DiPSy). Státní organizace Cermat, která je za přípravu přijímacího řízení odpovědná, spustila systém v pátek před půlnocí, původně se měl veřejnosti otevřít ve čtvrtek 1. února. Přihlášky je nyní možné podávat do 20. února.

Dnes se podle Fojtové o případném prodloužení termínu podávání přihlášek jedná, připravují se variantní řešení. V úterý se podle ní rozhodne a ministerstvo zároveň oznámí, zda a o kolik by se případně termín podávání přihlášek prodloužil.

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí již minulý týden uvedl, že by byl raději, kdyby se termín neprodlužoval. „Máme dva až tři dny rezervu v harmonogramu,“ řekl dnes ČTK Krejčí. Rezerva byla podle něj určená pro případ, že poslední den přihlašování systém napadne velký DDoS útok. Pokud by se nyní termín prodloužil kvůli zpoždění o jeden den, nebyl by to podle Krejčího problém. „Jeden den je ještě v pohodě,“ řekl.

O víkendu podalo přihlášky na střední školy prostřednictvím elektronického systému DiPSy přes 10 000 zájemců. Dnes okolo 10:30 evidoval Cermat podle ředitele Krejčího 13 188 přihlášek celkem. Během víkendu systém podle něj fungoval bez problémů, v sobotu odrazil díky automatické ochraně tři útoky hackerů, takzvané DDoS útoky. V neděli další útoky podle Krejčího nebyly.

Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Hybridních přihlášek bylo o víkendu podáno zhruba deset procent, uvedl ředitel Cermatu.

K nedělní půlnoci bylo podáno přes systém DiPSy asi 12 000 přihlášek, uvedl Krejčí, z toho 900 bylo duplicitních. Jednalo se například o opravy, někteří lidé ale také podávali přihlášky chybně. „Část lidí dělala, nevíme jestli úmyslně nebo nevědomky, to, že podali tři přihlášky a na každé byla jedna škola, [na] různé školy,“ řekl Krejčí. To je ale chyba, všechny školy musí být zapsané na jedné přihlášce. Uchazeči školám musí přiřadit priority a tím určit, na kterou školu chtějí nejvíce.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí ČTK dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 000 uchazeči.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.