Tiffany Brannan

6. 2. 2024

Labuť je pravděpodobně nejčastěji spojována s baletem. Ve dvou baletních dílech vystupuje labuť jako hlavní postava, liší se však náročností a výběrem hudby.

Baletky v nadýchaných bílých tutu a růžových střevíčcích plují po jevišti jako labutě plovoucí po jezeře. Labuť ovšem není jedinou ptačí postavou v baletu. V Ptáku Ohniváku Igora Stravinského se objevuje dramatický červený mytologický pták. Ve Spící krasavici vystupuje pár modrých ptáků a kanárková víla, kteří obvykle nosí opeřené kostýmy a v rámci choreografie mávají pažemi jako křídly. V baletu Marná opatrnost z roku 1789 dokonce tančí slepice na dvorku.

Žádný z nich však není tak půvabný a krásný jako labuť. Existují dvě terpsichorejské (týkající se tance) interpretace tohoto vodního ptáka – Labutí jezeroUmírající labuť.

Labutí jezero

Labutí jezero je jedním z nejznámějších a nejčastěji uváděných baletů. Balet doprovází věhlasná hudba, kterou v roce 1877 napsal Pjotr Iljič Čajkovskij. Hlavní téma, které hraje hoboj, napodobuje ptačí volání.

Návrh baletu „Labutí jezero“ od F. Gaanena pro výzdobu 2. dějství, Moskva, 1877. (Public Domain)

V baletu vystupuje něžná bílá labuť Odetta a její zlá dvojnice, černá labuť Odilie. Nechybí ani krásný princ Siegfried a zlý čaroděj Rudovous (někdy označován také jako baron von Rothbart). Zlý Rudovous proměnil Odettu v labuť. Ona a její družky se v noci proměňují zpět v ženy.

V noc svých 21. narozenin se princ Siegfried vydává do lesa na lov. Potká Odettu, zamiluje se do ní a pozve ji na svůj ples. Odetta mu prozradí, že aby se zbavila svého prokletí, musí jí slíbit lásku muž s čistým srdcem.

Rudovous se o tom dozví a na ples pošle místo ní svou dceru Odilii, převlečenou za Odettu. Siegfried se nechá oklamat a přísahá Odilii lásku. Když si Siegfried uvědomí svou neúmyslnou zradu, vrátí se k jezeru a prosí Odettu o odpuštění. Ta mu odpustí, ale sama musí zemřít, aby byla zbavena Rudovousovy kletby. Siegfried ji následuje a jejich láska zničí Rudovouse a osvobodí i Odettiny družky.

Umírající labuť

Umírající labuť je balet, který sestává z tance pouze jedné jediné tanečnice. Hudební doprovod tvoří Labuť z Le Carnaval des animaux neboli Karnevalu zvířat od Camilla Saint-Saënse, francouzského skladatele, který byl Čajkovského kolegou a dobrým přítelem.

Ve hře Umírající labuť předvádí baletka v bílém úboru poslední okamžiky života labutě, než se jemně složí na podlahu a zemře. Hladké tóny violoncella evokují ptačí labutí píseň, jako když labuť naposledy před smrtí zpívá. Skladba trvá tři až čtyři minuty, v závislosti na tempu.

Anna Pavlovová ve Fokinově/Saint-Saënsově „Umírající labuti“, Petrohrad, 1905. (Public Domain)

Představení tohoto baletu proslavilo Annu Pavlovovou, pro kterou vytvořil choreografii ruský choreograf Michael Fokine. Poprvé balet uvedla v Petrohradě v roce 1905 a následně jej předvedla asi 4000krát. Tento jedinečný balet pro jednu osobu ztvárnily i další baletky. V polovině 20. století byla s tímto tancem nejvíce spojována britská baletka Alicia Markova, která podnítila Vladimira Trečikova, aby ji zvěčnil na obraze Umírající labuť z roku 1949.

Balety mají podobný konec. Tradiční inscenace Labutího jezera sice končí Odettinou smrtí, ta však neskládá ladně křídla a nepadá na zem. Místo toho skočí z římsy do jezera a obětuje se, aby zlomila Rudovousovo kouzlo.

Opeřená grácie

Labutí jezeroUmírající labuť mají společné téma. Z hlediska technické náročnosti jsou však velmi odlišné. Labutí jezero patří k nejtěžším baletům pro primabalerínu, protože má čtyři dějství a je mimořádně náročné na herecké a taneční výkony.

Největší výzvou je hrát dvojroli Odetty a Odilie. Baletka musí ztělesnit dvě odlišné postavy a předvést dva velmi rozdílné taneční styly. Zatímco Odetta je smutná a zranitelná s pomalými kontrolovanými pohyby, Odilie je zlověstná a svůdná s efektní technikou, včetně 32 působivých otoček, tzv. fouettés.

Pavlova ve filmu La Fille mal gardée“, 1912. (Public Domain)

Umírající labuť je jednoduchá sólová sestava s několika tanečními pohyby, která zobrazuje poslední okamžiky života labutě. Ve skutečnosti většinu tance tvoří ladné kroky klouzající po podlaze, tzv. bourrée, a mávavé pohyby paží. Mnoho baletek se choreografií tohoto tance inspirovalo a do svých interpretací Odetty zařadilo více labutích pohybů. Příhodně se tento tanec stal posledním představením mnoha baletek v jejich kariéře, tedy skutečnou labutí písní.

Je rozšířeným omylem, že tyto skladby spolu souvisejí, protože mnoho videí zveřejněných na internetu nese název „Umírající labuť z Labutího jezera“. Přestože však jeden balet trvá jen čtyři minuty a druhý má čtyři dějství, oba jsou nádhernými díly klasického baletu, která ztělesňují půvab, krásu a tradici.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.