Nizozemec Bert Janssen v roce 1984 jako osmnáctiletý podstoupil v londýnské nemocnici transplantaci srdce. Orgán dostal od oběti dopravní nehody. Po téměř 40 letech se stal rekordmanem v délce života s darovaným srdcem a byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, uvedla dnes stanice BBC.
U Janssena se v dospívání objevily příznaky podobné chřipce. Lékaři mu diagnostikovali kardiomyopatii, která ovlivňuje schopnost srdce pumpovat krev v těle. Jeho kardiolog v Nizozemsku měl kontakty na nemocnici v Harefieldu na severozápadě Londýna, kde pravidelně operoval průkopník transplantací Magdi Yacoub.
„Všechno šlo velmi rychle. Pouhý týden poté, co jsem přijel do Harefieldu, byla po velké dopravní nehodě v Londýně k dispozici dvě srdce. S jedním z nich jsem měl shodu a srdce bylo transplantováno. Dodnes jsem vděčný za ten neuvěřitelný dar,“ řekl Janssen.
Díky operaci se Janssen mohl vrátit k běžnému životu, později se oženil a má dva syny. Krátce po operaci ho prý ani nenapadlo, že by se mohl dožít tak vysokého věku. Nizozemec přesto doufá, že jeho rekord bude brzy překonán a další lidé budou mít díky transplantacím dlouhý život.
První úspěšná transplantace lidského srdce byla provedena roku 1967 v Jihoafrické republice. První takovou operaci v nemocnici v Harefieldu provedl v roce 1980 Magdi, který o čtyři roky později operoval i Janssena.
První transplantaci srdce v tehdejším Československu provedli lékaři v roce 1984. Loni v ČR dostalo nové srdce 84 pacientů, uvádí Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).