Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching během telefonátu odmítli to, co nazvali vměšování Spojených států do vnitřních záležitostí jiných zemí. Podle agentury Reuters to dnes uvedl poradce Kremlu Jurij Ušakov. Čínská státní televize CCTV oznámila, že Si v telefonátu s Putinem řekl, že by se obě strany měly rozhodně postavit proti vměšování vnějších sil do vnitřních záležitostí.
„Vůdci potvrdili společný kurz našich zemí k vytvoření spravedlivého multipolárního světového řádu založeného na mezinárodním právu,“ prohlásil Ušakov. Dodal, že Moskva a Peking odmítají to, co označil za politický a vojenský tlak ze strany USA.
Si podle Reuters šéfovi Kremlu řekl, že obě země by měly pokračovat v úzké strategické spolupráci a hájit svoji suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy. Čínský prezident hovořil o udržování stability průmyslového a dodavatelského řetězce.
Hlavy států podle Ušakova projednávaly také mezinárodní otázky včetně dění na Blízkém východě a „situace na Ukrajině“, jak Ušakov nazval válku, kterou v této zemi rozpoutalo Rusko svým vojenským vpádem před téměř dvěma roky.
„Podrobně se projednaly mezinárodní otázky: situace na Ukrajině, vyhrocení palestinsko-izraelského konfliktu, humanitární tragédie v Pásmu Gazy a celková situace na Blízkém východě,“ řekl podle ruské agentury TASS kremelský poradce s dovětkem, že postoje Moskvy a Pekingu ohledně řešení situace na Blízkém východě se shodují.
Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky zaútočily na Ukrajinu. Peking tvrdí, že v konfliktu zůstává neutrální, ale politicky a rétoricky podporuje Moskvu. Posilování čínsko-ruských vojenských vztahů pak vyvolává obavy Západu, zvlášť v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, kterou Peking odmítl odsoudit. Západní země, včetně USA, Čínu opakovaně varovaly, aby nedodávala Rusku zbraně, které by mohly podpořit tažení ruské armády na Ukrajině.