ČTK Redakce Epoch Times

a 12. 2. 2024

Severoatlantická aliance (NATO) je nyní v dosud nejsilnější pozici díky pevné transatlantické vazbě i tomu, že evropští spojenci v oblasti odstrašení a obrany plní úkoly. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) to dnes sdělil ČTK v reakci na slova Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by nedávaly dost peněz na obranu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vnímá výrok jako součást předvolební rétoriky, odráží ale mínění značné části lidí v USA, kteří nechtějí dotovat obranu Evropy, míní. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v dnešním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že Trumpovým slovům nevěří, protože jde o prohlášení z kampaně. Babiš při poslední prezidentské volbě v Česku upoutal podobným výrokem.

Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté “velké země”, který se ho prý zeptal: “Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?” Na to podle svých slov Trump odvětil: “Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,” řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Lipavský uvedl, že nebude a nemůže komentovat každý výrok z americké kampaně. “NATO je aktuálně v nejsilnější pozici, co kdy bylo, a to jak díky pevné transatlantické vazbě, tak díky domácím úkolům, které evropští spojenci v oblasti odstrašení a obrany plní,” sdělil ČTK. NATO podle něj čelí největší hrozbě od konce druhé světové války, a proto členové navyšují obranné rozpočty a zajišťují nové schopnosti, přičemž nakupují často právě v USA.

Černochová vnímá výrok jako do určité míry součást předvolební rétoriky. “Která ovšem samozřejmě odráží mínění značné části populace USA, která si nepřeje, aby Spojené státy nadále dominantním způsobem dotovaly obranu Evropy,” uvedla na síti X. Tlak na dostatečné výdaje na obranu je dlouhodobý, Trump na to apeloval i ve funkci prezidenta, doplnila. Bohužel některé evropské země probrala z iluze míru a bezpečí až válka na Ukrajině, míní Černochová. “Věřím, že závazky vyplývající z Washingtonské smlouvy jsou natolik silným poutem, že by všichni v případě napadení přišly každému z členů NATO na pomoc. My bychom se tak určitě zachovali,” uvedla.

Babiš čte Trumpovo prohlášení jako kampaň. “Nevěřím tomu. Já jsem se s ním setkal pětkrát. V soukromí je velice příjemný, ale když vyleze na pódium, mění se v šelmu a je to jiný člověk,” řekl Babiš CNN Prima News. Prohlášení nevěří a bere ho s rezervou, protože jde o součást kampaně. “Nevěřím, že by to myslel vážně,” dodal Babiš. Trump to podle něj přehnal, ale kdyby se znovu stal prezidentem, podobný krok by si nemohl dovolit.

Babiš před rokem v prezidentské kampani upoutal v Česku i zahraničí podobným výrokem. V předvolební debatě tehdy prohlásil, že by po zvolení na Hrad nevyslal české vojáky na obranu v případě napadení Polska či pobaltských zemí. Později od výroku couvl s tím, že kolektivní obranu NATO nikdy nezpochybnil.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) napsal, že USA nebude bavit donekonečna hradit obranu Evropy. “Musíme se dát dohromady a udělat z obrany jednu ze základních priorit. Moc bych ocenil, kdybychom se na tom shodli i s opozicí,” uvedl.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dnes naopak v Partii řekl, že slova bere velmi vážně, protože Trump je opakuje osm let. Stejně jako místopředseda poslaneckého klubu STAN Jan Lacina ocenil, že nynější vláda dosáhla požadované hranice dvou procent HDP na obranu. “Evropa musí myslet také na svou vlastní bezpečnost, musí se zařídit sama, Spojené státy za nás nemusí tahat horké brambory, jak jsme to zažili v první a druhé světové válce,” podotkl.

Poslankyně Karla Maříková (SPD) řekla, že Trump není žádný válečný štváč. “Nemám pocit, že by Rusko chtělo napadnout zbytek Evropy. Vnímám to tak, že to řekl na své kampani a není to jako nějaká hrozba pro zbytek aliance,” uvedla. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) řekla, že NATO pro ni nikdy nebylo zárukou bezpečnosti.

Související témata

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.