Zdenka Danková

12. 2. 2024

Vojáci ze Strakonic zhruba před rokem dovršili předchozí jedenapůlroční misi v Litvě a nyní se připravují na další. Minulý týden se na Doupovských vrších připravovali na misi do Pobaltí, nacvičovali v terénu takzvanou „zelenou“ taktiku.

„Vojáci budou opět nasazeni v rámci alianční mise předsunuté přítomnosti v Pobaltí, tentokrát ale budou působit v Lotyšsku,“ uvádí tisková zpráva kpt. Samcové.

„Během nasazení v Litvě jsme mezinárodnímu bojovému uskupení, jehož jsme byli součástí, zajišťovali pozemní protivzdušnou obranu. V Lotyšsku budou naši vojáci plnit úkoly Force Protection, tedy ochrany sil,“ uvedl podle zprávy velitel 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Luděk Teger.

„Jednalo se o první komplexní cvičení čety Force Protection. Snažili jsme se dostat vojákům do svalové paměti základní činnosti v zelené taktice,“ sdělil nadporučík M. B. (uveden jen iniciálami), jenž řídil výcvik ve vojenském prostoru na Karlovarsku.

„Nejprve jsme se zaměřili na výcvik menších skupin – od jednotlivce, přes dvojice a sekce, až po jednotlivá družstva. Naším cílem bylo sladit činnost družstev v rámci čety,“ objasnil nadporučík.

„Konkrétně vojáci procvičovali rekognoskaci prostorů, určených pro rozvinutí hlavního místa velení a záložních míst velení, přípravu na jejich zaujetí a samotnou obrannou činnost těchto míst,“ přiblížil strakonický důstojník.

Další úlohou bude ochrana logistických konvojů, kterou vojáci rovněž nacvičovali a trénovali reakce na případné incidenty, které během takových přesunů mohou nastat.

Na průběh výcviku dohlíželi zkušení instruktoři z vyškovského Centra přípravy do zahraničních operací a 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, kteří strakonickým vojákům předávali bohaté zkušenosti z nasazení ze zahraničních misí, sděluje armádní zpráva.

„Snažili jsme se vojákům co nejvěrněji nasimulovat činnosti, které budou v Lotyšsku plnit. Zároveň jsme chtěli prohloubit jejich schopnosti fungovat ve stresu,“ doplnil řídící výcviku nadporučík M. B.

„Základní taktické postupy musí ovládat i vojáci, kteří slouží u útvaru pozemní protivzdušné obrany. S ohledem na úkoly, které nás v Lotyšsku čekají, cvičíme taktické postupy více do hloubky,“ prozradil desátník J. Š., který se na misi do Lotyšska také připravoval. Pochvaluje si vybočení ze standardních úkonů, které u protileteckého pluku dělají, a vítá prohloubení odborných znalostí včetně angličtiny.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...