ČTK

15. 2. 2024

Dva čínští rybáři zahynuli, když je ve středu pronásledovali členové tchajwanské pobřežní stráže nedaleko tchajwanského souostroví Ťin-men. Tchaj-pej tvrdí, že rybářský člun vnikl do tchajwanských vod. Čína dnes Tchaj-wan ostře kritizovala a vyzvala k vyšetření incidentu, informovala agentura AP.

Smrtelné incidenty v oblasti jsou neobvyklé, navzdory velké aktivitě Číny ve vodách kolem souostroví Ťin-men, které se nachází blíž Číně než hlavnímu tchajwanskému ostrovu. Čína považuje celý Tchaj-wan za své území.

Ke konfliktu došlo ve středu, když se čínský motorový člun se čtyřmi lidmi na palubě přiblížil k ostrůvku Pej-ting, kde má Tchaj-wan vojenskou posádku. Tchajwanská pobřežní stráž začala člun pronásledovat, ten se převrátil a dva členové jeho posádky utonuli.

Čínský vládní úřad pro záležitosti Tchaj-wanu obvinil vládnoucí tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), že „používá všemožné výmluvy, aby mohla provádět inspekce čínských rybářských lodí, a uplatňuje násilné a nebezpečné metody při zásazích proti čínským rybářům“.

Tchaj-wan dnes akci příslušníků pobřežní stráže hájil. „V poslední době proniklo množství čínských rybářských člunů do zakázaných vod… Velmi nás mrzí, že čínská posádka odmítla spolupracovat a došlo k tomuto nešťastnému incidentu,“ uvedla tchajwanská Rada pro záležitosti pevniny, která má na starosti politiku Tchaj-wanu vůči pevninské Číně.

Tchaj-wan zároveň obvinil Čínu, že nebrání čínským plavidlům v nelegální činnosti v tchajwanských vodách, ať už se jedná o rybolov za pomoci výbušnin, sypání odpadků do moře či těžbu písku ve vodách kolem Tchaj-wanu.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).