ČTK

16. 2. 2024

Věřitelům zkrachovalé banky Sberbank CZ je možné vyplatit jejich pohledávky. Dřívější rozhodnutí potvrdil pražský vrchní soud, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku. Na posun dnes upozornil Radiožurnál a server iRozhlas.cz . Věřitelé, kterých je 15 300, by měli dostat zhruba 57 miliard korun. Loni v listopadu o tom rozhodl Městský soud v Praze, výplatu ale zdrželo odvolání jednoho z věřitelů – firmy LitFin.

„Dle odvolacího soudu soud prvního stupně nepochybil při přezkoumávání správnosti návrhu insolvenční správkyně na vydání částečného rozvrhu,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí vrchního soudu Kateřina Kolářová.

„Soud nepochybil ani následným vydáním napadeného usnesení s rozvrhem části výtěžku zpeněžení majetkové podstaty dlužnice tak, že všechny zjištěné pohledávky věřitelů dlužnice budou uspokojeny do 95 procent jejich výše. Odvolací soud s ohledem na výše uvedené neshledal odvolání odvolatele důvodným a napadené usnesení jako věcně správné potvrdil,“ doplnila mluvčí.

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová řekla ČTK počátkem měsíce, že k výplatě věřitelů přistoupí po rozhodnutí vrchního soudu. Odhadla, že po soudním rozhodnutí bude následně potřebovat přibližně měsíc na řádné spuštění výplaty formou částečného rozvrhu.

Sto procent svých zjištěných pohledávek – 95 procent teď a pět procent později – podle ní určitě dostane první a druhá skupina věřitelů, tedy garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky. „U třetí skupiny, tedy krajů, měst, obcí a větších firem, tam se nechci zavazovat, že dostanou sto procent, ačkoliv věřím, že to tak bude. Počítat ale mohou s více jak 95 procenty svých peněz,“ dodala.

Věřitelé, kteří si po pádu banky v únoru 2022 požádali o své vklady, dostanou podle Lužové navíc vedle vložených peněz také úrok z prodlení. Ten nabíhal od doručení takové žádosti až do prohlášení úpadku 26. srpna 2022 ve výši 11,75 procenta ročně.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.