ČTK

19. 2. 2024

Teplota minus 52,3 stupně Celsia naměřená na západním cípu Číny v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang prolomila 64 let starý místní rekord. Mrazivé počasí způsobilo výpadky v dopravě v době konce oslav lunárního Nového roku, informuje dnes agentura Reuters.

Části Číny bojují s dalšími krutými mrazy, zatímco se mnoho lidí vrací domů po týdenních prázdninách na začátku čínského lunárního roku. Už krátce před svátky sněhové vánice a mrznoucí déšť uvěznily cestující na mnoha silnicích a železničních tratích.

Státní média uvedla, že nedělní naměřená hodnota v obci Tchu-er-chung v okrese Fu-jün byla nejnižší od počátku záznamů v oblasti Sin-ťiang a překonala teplotu minus 51,5 stupně Celsia z 21. ledna 1960.

Téměř padl i celočínský rekord. Nejnižší teplotou bylo minus 53 stupňů naměřených ve městě Mo-che v severovýchodní provincii Chej-lung-ťiang 22. ledna loňského roku.

Několik zimních dní s výrazným sněžením zasáhlo 853 kilometrů silnic, což si přes noc vyžádalo nasazení 47 vozidel a 86 záchranářů k odstranění sněhové pokrývky. Představitelé ministerstva dopravy udávají, že v Autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, oblasti Sin-ťiang i v několika dalších provinciích museli zavřít 43 úseků silnic a 623 mýtných stanic, uvedla dnes čínská televize CCTV.

Čínské meteorologické úřady zvýšily varování před mrazem na druhý nejvyšší stupeň. S výraznými srážkami se počítá až do čtvrtka, uvedly čínské noviny Global Times. Mezi nejhůře postižené oblasti budou patřit Vnitřní Mongolsko, severovýchodní Čína a centrální provincie Chu-pej a Chu-nan na jihu.

Extrémní výkyvy počasí v Číně za poslední rok sahaly od písečných bouří přes přívalové deště a rekordní letní horka až po výskyt tajfunů.

O tomto víkendu zasypaly silné písečné bouře několik měst v Chuejské autonomní oblasti Ning-sia, včetně jejího hlavního města Jin-čchuan.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).