Kate Vidimos

19. 2. 2024

Velký ruský spisovatel v této krátké povídce zobrazuje vojáky, kteří pochodují do války.

Viděli jste někdy hřbitovy veteránů? Jsou dokonale uspořádané, bílé náhrobky stojí v rovných řadách a připomínají vojáky, kteří zemřeli při výkonu služby. Tito vojáci obětovali vše, aby zachovali ideály, lidi, víru a svobodu, kterou milovali.

V jeho krátké povídce Zpívání ve vsi Tolstoj představuje vojáky, kteří odcházejí do války. V jejich písních Tolstoj rozpoznává obětavost, smutek, statečnost a strach. Vyzývá nás, abychom vojáky viděli takové, jací skutečně jsou: bratři, synové, manželé a přátelé, kteří jdou dost možná obětovat svůj život.

Píseň v mlze

Když se vypravěč prochází mlhavým ránem, slyší hudbu. Hlasy doprovázené akordeonem proniknou mlhou a překvapí ho. Po chvíli zmatení si vzpomene na rekruty ze své vesnice, kteří byli povoláni do války.

Vypravěč, zaujatý těmito muži a jejich hudbou, se vydává za písní skrze mlhu. Když dorazí k rekrutům, vidí, jak muži vstupují do chalupy. Pět mladých mužů se loučí se svými rodinami, zatímco před chalupou je sleduje skupina žen, z nichž některé pláčou, jiné vzlykají. 

Vypravěč zjišťuje, že pětici tvoří čtyři mládenci a jeden ženatý muž. Mladý harmonikář je milý, veselý mladík s prvními náznaky vousů, zatímco ženatý muž, který ho doprovází, zpívá s velkou vervou. Ostatní tři rekruti, dobře oblečení, kráčejí za zpěváky.

Rekruti procházejí ulicí a vesele si zpívají, dokud nedojdou k dalšímu domu. S jejich příchodem doprovází hudbu vzlyky, pláč a nářek žen, které se mísí v kakofonii dvojsmyslů. A když odcházejí, vzduch se naplní stejně tak radostnými i smutnými zvuky.

Smutek zpívá

Když však mladý harmonikář náhle naváže s vypravěčem oční kontakt, mladík jako by se zastyděl a s trhnutím obočí se odvrátí a znovu vybuchne s ještě větší vervou než předtím.

Rekruti pokračují k poslednímu domu a tentokrát s nimi vstupuje i vypravěč. Uvnitř je prostřený stůl s chlebem a vodkou pro odcházející muže. Muži však vodku téměř nepijí, dokonce ani při přípitku.

V domě vypravěč spatří mladou ženu, dobře oblečenou v moderním stylu. Ve tváři má uražený výraz a brzy po příchodu rekrutů se zvedne a odejde. Po dotazu vypravěč zjistí, že jde o manželku ženatého rekruta.

Při odchodu z tohoto posledního domu se mladí muži za velkého nářku vydávají na cestu k vozům, které je odvezou pryč. Když se blíží k vozům, někdo, vida harmonikáře, řekne: „Smutek pláče a smutek zpívá!“

Tolstoj v tomto příběhu přiznává, že tyto písně vojáků nejsou lehkou podívanou. V těchto písních se vojáci vyznávají ze svého smutku. Tyto písně představují jejich statečnost, obětavost a odvahu tváří v tvář nejhorším obavám.

Tolstého příběh je ozvěnou příběhu G. K. Chestertona Skleněná hůl: „Svatý Jiří totiž dobře věděl, co vědí všichni skuteční vojáci: že jediný způsob, jak se alespoň přiblížit pravděpodobnosti, že zabijete draka, je dát drakovi velkou šanci, že on zabije vás. A tento způsob, který je jediný, je příliš nepříjemný na to, aby se o něm mluvilo.“

Až příště půjdete kolem hřbitova veteránů, zajděte tam. Vzpomeňte si na vojáky a na to, co obětovali.

Chtěli byste vidět i jiné druhy článků o umění a kultuře? Napište nám své nápady na články nebo zpětnou vazbu na redakce@epochtimes.cz

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.