ČTK

23. 2. 2024

Aktualizace článku v čase 14:40.

Členské státy EU definitivně schválily třináctý balík sankcí proti Rusku, který obsahuje seznam 106 jednotlivců a 88 institucí či firem. Sankce jsou zaměřeny proti režimu prezidenta Vladimira Putina a proti těm, kdo ho podporují v jeho „nelegální, nevyprovokované a neoprávněné agresi“, uvedla dnes Rada EU ve svém prohlášení. Na sankčním balíku se zástupci zemí EU shodli již ve středu, od té doby ho členské státy schvalovaly takzvanou písemnou procedurou. Moskva uvedla, že nové sankce považuje za nelegální.

„Dospěli jsme ke smutnému dvouletému výročí od chvíle, kdy Vladimir Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu, a Evropská unie neustává v tlaku na Rusko. Dnes dále zpřísňujeme opatření vůči ruskému vojenskému a obrannému sektoru, zaměřujeme se i na subjekty ve třetích zemích, které (Rusku) dodávají vybavení, a rovněž na osoby odpovědné za nezákonné deportace a vojenskou převýchovu ukrajinských dětí,“ uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. „Zůstáváme jednotní v našem odhodlání zničit ruskou válečnou mašinerii a pomoci Ukrajině zvítězit v jejím legitimním sebeobranném boji a obnovit její nezávislost, územní celistvost a suverenitu,“ dodal.

Balík tentokrát neobsahuje žádné sektorové sankce, jako tomu bylo například u toho předchozího, který se týkal zákazu dovozu diamantů. Obsahuje ale omezení vůči dalším 106 jednotlivcům a 88 právnickým osobám. Jde o subjekty především z vojenského a obranného sektoru, ale i další osoby, které se například podílejí na dodávkách severokorejských zbraní do Ruska. Na seznamu jsou i další lidé z ruské justice, místní politici či jiné osoby zodpovědné za deportace ukrajinských dětí.

Jak upřesnila ve svém prohlášení Evropská komise, na seznamu se nově ocitly ruské společnosti, které mimo jiné vyrábí rakety, drony, protiletadlové raketové systémy, vojenská vozidla či součástky pro zbraně. Opatření se vztahují rovněž na deset ruských společností a jednotlivců, kteří jsou zapojeni do přepravy severokorejských zbraní do Ruska, na severokorejského ministra obrany a na několik běloruských firem a osob.

Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo prohlášením, že nový sankční balík považuje za nelegální, protože podle něj porušuje „mezinárodněprávní výsady Rady bezpečnosti OSN“. Moskva také uvedla, že v reakci na nově přijaté sankce ze strany EU značně rozšiřuje svůj seznam evropských představitelů, kterým zakazuje vjezd do Ruska. Jejich jména neupřesnila.

Evropská unie se rovněž snaží zamezit Rusku v obcházení uvalených sankcí. Na seznamu je tak i ruská logistická společnost a její ředitel, kteří se podílejí na dovozu zakázaného zboží do Ruska.

„Tento balíček potvrzuje odhodlání EU zabránit Rusku, aby získávalo pro svou armádu citlivé západní technologie,“ uvedla Evropská komise s tím, že klíčovou roli ve válce na Ukrajině hrají bezpilotní letouny. Nové sankce se proto týkají i několika společností, které dodávají Rusku důležité komponenty pro drony. A nejde jen o ruské firmy, ale i o čtyři společnosti z Číny a po jedné z Kazachstánu, Indie, Srbska, Thajska, Srí Lanky a Turecka, dodala EK.

Celkem se nyní veškeré sankce přijaté EU vztahují již na více než 2000 jednotlivců a dalších subjektů. Firmy ze sankčního seznamu mají zmrazený majetek na území EU a subjekty z unie s nimi mají zakázáno jakkoli obchodovat či jim poskytovat finance. Zmrazená aktiva mají i fyzické osoby, na ty se navíc vztahuje zákaz cestování do zemí EU.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.