ČTK

23. 2. 2024

Česko za dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajině zapojilo do svého vzdělávacího systému téměř 50.000 ukrajinských dětí uprchlíků. Umožnilo také pokračovat ve studiu na českých vysokých školách více než 3500 ukrajinských mladých lidí. Ministerstvo školství v letech 2022 a 2023 učinilo v souvislosti se zapojením ukrajinských uprchlíků do českého vzdělávacího systému opatření, jejichž náklady se odhadují na 2,89 miliardy korun. Týkala se například financování jazykového vzdělání či ukrajinských asistentů pedagoga. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022.

„Vyčlenili jsme finance na jazykové vzdělávání ukrajinských dětí, na ukrajinské asistenty pedagoga a upravili přijímací zkoušky na střední školy tak, aby se mohly o toto studium ucházet právě i děti z Ukrajiny. Děkuji školám, učitelům a všem, kteří přispěli k tomu, že jsme mohli těmto dětem zajistit perspektivní budoucnost,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Vzdělávání ukrajinských dětí uprchlíků legislativně upravil zákon Lex Ukrajina, na který navázaly výzvy na pořádání adaptačních a jazykových skupin. Ministerstvo vyhlásilo i výzvy na pořádání prázdninových kurzů pro ukrajinské děti uprchlíky, podpořilo i jazykové vzdělávání ukrajinských žáků středních škol.

V tomto školním roce tvoří ukrajinští azylanti 1,6 procenta z celkového počtu dětí v mateřských školách, 3,7 procenta z celkového počtu žáků základních škol, jedno procento z celkového počtu žáků ve středních školách a 2,5 procenta z celkového počtu žáků v konzervatořích.

Ministerstvo podporovalo především zapojení ukrajinských uprchlických dětí do běžné výuky. K tomu slouží pozice ukrajinského asistenta pedagoga. Od ledna do prosince 2023 tyto pozice podpořilo ministerstvo 333 miliony korun. Zabezpečilo tak více než 700 plných úvazků ukrajinských asistentů ve více než 500 mateřských, základních a středních školách. Od září do prosince roku 2022 si podporu zhruba 114 milionů korun na práci ukrajinských asistentů rozdělilo 583 škol. Podpora pokračuje i v roce 2024, podle ministerstva do konce srpna, v objemu asi 200 milionů korun.

Ministerstvo připravuje další úpravy, které mají umožnit co nejsnazší zapojení ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému včetně možnosti uznávání českého vzdělávání po případném návratu na Ukrajinu. Cílem ministerstva je, aby období, které tyto děti stráví v českých školách, nebylo ztraceno a nemusely po svém návratu opakovat všechny předměty.

Ministerstvo spustí za dva měsíce plošné testování znalostí češtiny žáků cizinců na základních školách. Ve druhé polovině letošního roku by se měly posílit kapacity učitelů českého jazyka jako cizího jazyka. Ministerstvo se chce také soustředit na větší zapojení ukrajinské mládeže do středoškolského vzdělávání.

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.