Česko za dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajině zapojilo do svého vzdělávacího systému téměř 50.000 ukrajinských dětí uprchlíků. Umožnilo také pokračovat ve studiu na českých vysokých školách více než 3500 ukrajinských mladých lidí. Ministerstvo školství v letech 2022 a 2023 učinilo v souvislosti se zapojením ukrajinských uprchlíků do českého vzdělávacího systému opatření, jejichž náklady se odhadují na 2,89 miliardy korun. Týkala se například financování jazykového vzdělání či ukrajinských asistentů pedagoga. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022.
„Vyčlenili jsme finance na jazykové vzdělávání ukrajinských dětí, na ukrajinské asistenty pedagoga a upravili přijímací zkoušky na střední školy tak, aby se mohly o toto studium ucházet právě i děti z Ukrajiny. Děkuji školám, učitelům a všem, kteří přispěli k tomu, že jsme mohli těmto dětem zajistit perspektivní budoucnost,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Vzdělávání ukrajinských dětí uprchlíků legislativně upravil zákon Lex Ukrajina, na který navázaly výzvy na pořádání adaptačních a jazykových skupin. Ministerstvo vyhlásilo i výzvy na pořádání prázdninových kurzů pro ukrajinské děti uprchlíky, podpořilo i jazykové vzdělávání ukrajinských žáků středních škol.
V tomto školním roce tvoří ukrajinští azylanti 1,6 procenta z celkového počtu dětí v mateřských školách, 3,7 procenta z celkového počtu žáků základních škol, jedno procento z celkového počtu žáků ve středních školách a 2,5 procenta z celkového počtu žáků v konzervatořích.
Ministerstvo podporovalo především zapojení ukrajinských uprchlických dětí do běžné výuky. K tomu slouží pozice ukrajinského asistenta pedagoga. Od ledna do prosince 2023 tyto pozice podpořilo ministerstvo 333 miliony korun. Zabezpečilo tak více než 700 plných úvazků ukrajinských asistentů ve více než 500 mateřských, základních a středních školách. Od září do prosince roku 2022 si podporu zhruba 114 milionů korun na práci ukrajinských asistentů rozdělilo 583 škol. Podpora pokračuje i v roce 2024, podle ministerstva do konce srpna, v objemu asi 200 milionů korun.
Ministerstvo připravuje další úpravy, které mají umožnit co nejsnazší zapojení ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému včetně možnosti uznávání českého vzdělávání po případném návratu na Ukrajinu. Cílem ministerstva je, aby období, které tyto děti stráví v českých školách, nebylo ztraceno a nemusely po svém návratu opakovat všechny předměty.
Ministerstvo spustí za dva měsíce plošné testování znalostí češtiny žáků cizinců na základních školách. Ve druhé polovině letošního roku by se měly posílit kapacity učitelů českého jazyka jako cizího jazyka. Ministerstvo se chce také soustředit na větší zapojení ukrajinské mládeže do středoškolského vzdělávání.