ČTK

25. 2. 2024

Jihokorejská společnost vykazuje stále nižší porodnost a už samotná přítomnost dětí část lidí obtěžuje. Množí se stravovací podniky, které zakazují vstup dětem a cíleně se prezentují jako „zóny bez dětí“. Kolem roku 2010 se trend objevil kvůli obavám z možných nehod, za něž by zodpovídal provozovatel restaurace. Teď už jsou ale v asijské zemi takových podniků stovky. Fenomén je součástí širšího trendu stigmatizace různých skupin obyvatel, napsal deník Le Monde.

„Na začátku jsme tu měli sedačky pro miminka, ale bylo s nimi moc problémů. Ta nejmenší křičela, házela jídlo kolem sebe, odmítala jíst. Jejich chování mohlo ostatním vadit. Ale ceny u nás jsou poměrně vysoké a klienti tak očekávají služby na úrovni,“ řekl zástupce stylové sushi restaurace v centru Soulu Ijo Ijo. Také jeho podnik má na jídelníčku stejně jako stovky dalších nápis „no kids zone“.

Výzkumný ústav v Čedžu eviduje 542 restaurací a kaváren, které zakazují vstup dětem. Takové podniky cíleně označují i uživatelé map Google, po celé Koreji jich je 459.

Zákazy pro děti nejsou v Jižní Koreji jediným omezením proti konkrétní skupině obyvatel. Socioložka na univerzitě Čchung Ang v Soulu Min-a I v tom spatřuje „stoupající tendenci vylučovat jisté skupiny a rostoucí neochotu pochopit jiné lidi“.

Trend zákazu vstupu pro dětí začal nabývat na síle po verdiktu soudu v Pusanu z roku 2013, který jisté restauraci nařídil vyplatit odškodné 41 milionů wonů (při aktuálním kurzu 720.000 Kč). To dostala rodina desetiletého chlapce, který běžel restaurací do herny, vrazil do číšníka nesoucího vroucí vodu a opařil se. Mezi lety 2018 a 2023 Jihokorejská spotřebitelská agentura eviduje 2943 případů spojených s bezpečností dětí při pohybu v hotelech nebo restauracích. Ve všech případech byli provozovatelé potrestáni.

V prosinci jihokorejské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo průzkum o motivaci restaurací pro zákaz vstupu dětí. Nejčastější odpovědí, v 68 procentech případů, byly právě obavy z možného postihu. Jako méně závažné důvody zmínili restauratéři nutnost zařadit na menu dětská jídla, nedostatek místa nebo obavy o pohodlí ostatních zákazníků.

Konzervativní jihokorejský deník JoongAng Daily postoj restaurací kritizuje, má ho za diskriminující a překračující svobodu majitele podniku. Loňský průzkum společnosti Embrain ale ukazuje, že většina Jihokorejců se zákazem problém nemá. Za přijatelný ho považuje 62 procent dotazovaných, mezi sezdanými páry s dětmi pro něj má pochopení 53,6 procent účastníků průzkumu.

V Jižní Koreji na každou ženu připadá v průměru 0,72 dítěte, v České republice je to 1,71 dítěte.

Proti zákazům dětí v restauracích se některé turistické oblasti snaží bojovat finančními pobídkami. Ty ale nejsou ve srovnání s útratami dospělých zákazníků dostatečné. Zákazu se v různých jihokorejských podnicích dočkaly i další skupiny. Kavárna v Pusanu odmítá studenty, protože jedna skupinka podle majitele „kouřila, plivala na zem a chovala se neuctivě“. Mnohé kavárny zakazují vstup youtuberům, protože podle nich bez dovolení natáčejí a odmítají platit za svou útratu s argumentem, že restauraci udělají reklamu. Kavárna v Soulu zase odmítá zákazníky starší 60 let po neuctivém chování vůči provozovatelce.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.