ČTK

27. 2. 2024

Na testování znalostí češtiny žáků cizinců, kteří se vzdělávají v základních školách, bude ministerstvo školství spolupracovat s Českou školní inspekcí (ČŠI), která bude garantem testování. Ministerstvo chce identifikovat žáky, kteří mají nedostatečnou jazykovou vybavenost, aby bylo možné na ně lépe zacílit finanční a metodickou podporu. Testování se nyní připravuje, začít by mělo asi do dvou měsíců. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

„Situace z posledních dvou let nám ukazuje, jak je dostatečná znalost češtiny u žáků cizinců důležitá. Podporu jsme ukrajinským dětem poskytli ve formě výzev na pořádání jazykových kurzů, adaptačních aktivit nebo financování asistentů pedagoga. Nyní chceme zjistit, jak je tato pomoc účinná a rozhodnout se, kam ji v budoucnu konkrétně zacílit,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Na dotační programy pro adaptační skupiny a jazykové kurzy dětí z Ukrajiny poskytlo ministerstvo dosud zhruba 452 milionů korun. Další finanční podpory na žáky cizince dostaly přímo školy. Ministr poděkoval pedagogům i ostatním zaměstnancům škol za zapojování dětí a žáků z jiných zemí, především z Ukrajiny, do českého vzdělávacího systému.

S jazykovou výbavou žáků cizinců podle resortu souvisí nejen překážky ve vzdělávání, ale například i případy šikany žáků cizinců ve školách.

ČŠI v loňském roce zveřejnila k rizikovému chování žáků zprávu. Počty případů řešené šikany podle ní v základních školách v minulých letech vzrostly. Případy šikany mezi žáky se podle inspekce v posledních třech letech vyskytly na 57 procentech základních škol, což je o deset procentních bodů více než v obdobném zjišťování ČŠI z roku 2015/2016. V posledních třech letech řešilo šikanu 63 procent středních škol, od školního roku 2015/2016 vzrostl výskyt o 2,8 procentního bodu. Podle ČŠI se nemusí jednat o skutečný nárůst počtu případů šikany, ale o větší schopnost škol agresivní chování odhalit, řešit a tedy vykazovat.

Při řešení šikany ve školách mohou učitelé využít metodickou podporu ministerstva, Národní pedagogický institut zároveň nabízí kurzy a přednášky jak šikaně přecházet, včas ji odhalit a řešit.

Podle tematické zprávy inspekce zaměřené na integraci a vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem, kterou inspekce zveřejnila loni na jaře, byly vztahy žáků s odlišným mateřským jazykem s ostatními žáky v navštívených školách na dobré úrovni. Zhruba dvě třetiny základních škol považovaly jazykovou bariéru žáků cizinců a jejich zákonných zástupců za nejzávažnější překážu při zapojení a vzdělávání těchto žáků.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.