Zdenka Danková

29. 2. 2024

Vcházíme do střeženého prostoru, který byl postaven jako první kamenná budova na špitálském předměstí města Jihlavy v roce 1872. Objekt ve tvaru U, připomínající úhledný zámeček, sloužil zprvu jako vojenský lazaret. Po první světové válce tu byla kasárna plk. Švece. Dnes je zde Vzdělávací zařízení Jihlava Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

V objektu byla nedávno veřejnosti zpřístupněna vojenská kaple, která se zde skrývá přes sto let. Kaple je odsvěcena, slouží jako zasedací místnost a veřejnost do ní může vstoupit pouze s průvodcem.

Kaple byla ve vojenském špitálu pravděpodobně pořízena r. 1916, když kolem zuřila první světová válka. Zranění vojáci utíkali pod její klenbu a prosili za uzdravení.

Když stojíme pod klenbou kaple, s údivem si prohlížíme neobvyklé malby, jaké se v kapličkách běžně nenacházejí.

Na jedné straně stojí vojáci rakousko-uherského mocnářství, někteří zranění, některý s vyznamenáním za statečnost, a upínají se ke Kristovi.

Na straně protější se nachází poněkud záhadná alegorie, jejím ústředním bodem je ukřižovaný Ježíš, avšak postavy kolem něho není snadné vyluštit. Objímající se ženské postavy připomínají jeptišky, stojí zde i voják s puškou a kolem něj lidé svatí, se svatozářemi různých typů a barev. V rozích andělé a archandělé, podepírající nebesa.

Umělci zde spojili církevní i vojenskou tématiku. Jejich malby slohově spojily pozdní vídeňskou secesi a obohatily ji prvky impresionismu, pro církevní prostory poněkud neobvyklými.


Malby vídeňských profesionálních malířů, zdobící stěny vojenské kaple. (Z. Danková / ET ČR)

Neznámo, komu byla před sto lety zasvěcená

Průvodce Marek Skřivánek pátral po neznámých dějinách a po autorech maleb. Podařilo se mu zjistit, že jedním autorů byl profesionální malíř Hans Eduard Kosel, druhým byl Paul Ikrath, oba pocházeli z Vídně.

Podle průvodce je tato kaple svým stylem v Čechách a na Moravě unikát. Komu byla kaple původně zasvěcená, se zatím nepodařilo zjistit.


Průvodce Marek Skřivánek nejen provází návštěvníky, ale odvedl i dobrou badatelskou práci ohledně historie vojenské kaple. (Z. Danková / ET ČR)

Starší z jihlavských badatelů, pan V. Wodák, předseda Spolku pro starou Jihlavu, se domnívá, že „v této kauze ještě nebylo vysloveno poslední slovo“. Podle jeho názoru se zde otvírá prostor pro další objevy. Například postavy světců, jejichž výběr má prozatím záhadnou symboliku a „jistě nebyl náhodný… Při hlubší znalosti ikonografie (případně hagiografie) lze zjistit mnohé souvislosti. Jednotlivé postavy mohou mít i určitou vazbu-přesah na místní poměry“.

Když během 50. let objekt budovy s kaplí převzala policie (tehdy SNB), bylo v podstatě štěstím, že z prostoru kaple udělali skladiště. Protože jak říká M. Skřivánek, pokud by místnost hodlali použít jinak, zřejmě by malby na zdi seškrábali a stěny zabílili. A tak vlastně služba skladiště paradoxně zachránila původní výmalbu vojenské kaple.


Vitráž na okně, darovaná Karlem A. Löwem, majitelem továren na sukno. Z. Danková / ET ČR)

Prohlídky s průvodcem pořádá Brána Jihlavy, podle programu na webu.

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.