ČTK

6. 3. 2024

Ministerstvo školství je připravené poslat krajům dodatečné peníze na financování 2500 nepedagogických pracovníků ve školách. Na financování těchto pozic chybělo podle rozpočtu, který ministerstvo poslalo na začátku února školám, zhruba 800 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Zdůraznil, že jde o peníze ze státního rozpočtu, ne o finance krajů.

Příslib dodatečných peněz na platy školníků či uklízeček je podle ministra důležitý. Školy, kterým rozpis ministerstva snížil počet úvazků nepedagogů, se nebudou muset bát, zda je zaplatí. Půjde o zhruba 800 milionů korun, podle Beka záleží na tom, jaká bude konkrétní skladba pozic, na něž budou školy peníze po krajích požadovat.

„V tuhle chvíli v té rezervě je k dispozici 360 milionů a další prostředky tam budou průběžně doplňovány z nespotřebovaných výdajů minulého roku,“ řekl Bek. Očekává, že dohodovací řízení se uskuteční během března. V tomto časovém horizontu by podle něj měly školy mít jistý příděl peněz na financování například uklízečů, školníků či kuchařů.

Ministr se snaží získat pro resort navíc celkem tři miliardy. Vláda se podle něj minulý čtvrtek dohodla, že ministerstva předloží své dodatečné požadavky. Shromáždit se mají do konce tohoto týdne. Následně se o penězích bude jednat. Ministerstvo školství chce podle něj kromě přislíbených 800 milionů získat další peníze na vysoké školy a soukromé školství.

Podle schváleného rozpočtu na letošní rok mělo ministerstvo školství pracovat s výdaji 269 miliard korun, což je v porovnání s loňským rokem o 3,9 miliardy více. Na konci ledna vláda podle Beka rozhodla o posílení rozpočtu školství o další čtyři miliardy.

Dofinancování pozic nepedagogů je podle ministra důležité i proto, že se tím usnadní diskuse o případném převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele. V nejbližších dnech či týdnech by se o této možnosti podle něj mělo diskutovat s Asociací krajů, Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv či reprezentacemi škol. Zopakoval, že převod předpokládá změnu rozpočtového určení daní.

Zřizovatelé by mohli část pozic nepedagogů podle Beka financovat už od příštího roku. Mohlo by jít o pozice, které souvisí s provozem budov, jejich úklidem či stravováním. O tom, jaká místa by zřizovatelé financovali, se podle něj bude jednat.

Ministr také představil návrh novely školského zákona, který dal jeho úřad minulý pátek do připomínkového řízení. Novela by mimo jiné měla umožnit zvýšit počet úvazků ve školách podle toho, jaké je socioekonomické zázemí dětí, jež se v dané škole učí, či kolik má škola žáků cizinců nebo nadaných dětí. Novela by také měla umožnit regulovat maximální počet hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu v dané škole.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.