ČTK

7. 3. 2024

Mladí lidé v Česku jsou tolerantnější k etnickým a národnostním menšinám než v roce 2020. Vnímají i sociální vyloučení menšinových skupin obyvatel, kterým by se podle nich měli zabývat politici. Vyplývá to z analýzy České rady dětí a mládeže (ČRDM), ve které odpovídalo 1000 respondentů ve věku 15 až 29 let. Průzkum se zaměřoval na postoj mladých lidí k různým etnickým, národnostním, náboženským či sexuálním menšinám. ČTK o tom dnes informovala Soňa Polak z ČRDM.

Mít za souseda Roma by podle průzkumu vadilo 44 procentům respondentů, v případě muslimů a přistěhovalců se jedná o zhruba třetinu respondentů. Potřeba mladých lidí distancovat se například od Romů se podle průzkumu snížila o 14 procent, u muslimů o 18 procent a u přistěhovalců o 13 procent.

Častěji se chtějí mladí lidé distancovat od alkoholiků nebo lidí, kteří užívají drogy. Přesto se i k těmto skupinám obyvatel jejich tolerance zvýšila. V roce 2020 by vadilo mít souseda alkoholika 78 procentům mladých lidí, loni to bylo podle průzkumu 70 procent. Lidé užívající drogy vadili v roce 2020 více než 80 procentům lidí, loni necelým třem čtvrtinám.

Mladí lidé podle průzkumu vnímají problematiku sociálního vyloučení. Největšímu počtu z nich, konkrétně 64 procentům, připadají vyloučeni například bývalí vězni nebo mladiství delikventi, 61 procent dotázaných vnímá vyloučení přistěhovalců a zahraničních dělníků.

Problémy vnímají respondenti i u příslušníků etnických a kulturních menšin a lidí s psychickými problémy a poruchami, vyloučení připadají 54 procentům mladých. Problematicky vnímali účastníci průzkumu i postavení lidí s nízkými příjmy a vzděláním, ze sexuálních a genderových menšin a se zdravotním znevýhodněním. Z výsledků vyplývá, že mladí vnímají vybrané skupiny nejvíc jako vyloučené v zaměstnání a v přístupu k bydlení.

Nejvíce respondentů, 79 procent, souhlasí s tím, že by Česko mělo pracovat na začlenění lidí se zdravotním znevýhodněním. U lidí s psychickými problémy a poruchami je to 73 procent lidí.

Méně lidí souhlasí se zaměřením na zlepšování začlenění přistěhovalců, příslušníků etnických a kulturních menšin nebo bývalých vězňů. S podporou začleňování přistěhovalců a zahraničních dělníků souhlasí 66 procent oslovených, v případě příslušníků etnických a kulturních menšin a bývalých vězňů či mladistvých delikventů je to 63 procent mladých.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.