ČTK

11. 3. 2024

Masarykova univerzita v Brně získá špičkové zázemí pro vzdělávání a výzkum ve farmacii, molekulární biologii a souvisejících oborech. V sousedství bohunického kampusu dnes slavnostně začala stavba budovy BioPharma Hub. S předpokládanými náklady více než čtyři miliardy korun jde o druhou největší investici univerzity – hned po kampusu. Stavba, která reálně odstartovala už loni, bude hotová v polovině roku 2026.

Technologické vybavení snese srovnání v mezinárodním měřítku. Budova pojme laboratoře, kryobanku, jednotky pro tkáňové kultury a genetické modifikace, experimentální chirurgii a neurobehaviorální experimenty nebo farmakologicko-toxikologickou jednotku. Vědci se budou věnovat vývoji léků od syntézy aktivních látek po výrobu menších klinických šarží. Přímou zkušenost s lékovou produkcí získají i studenti. Nová infrastruktura by měla do Brna přinést také podnikatelské příležitosti, zejména v odvětví výroby léčiv či biotechnologického vývoje.

BioPharma Hub je strategickým projektem podpořeným z Národního plánu obnovy ČR. Přispívá k posílení ČR jako centra vzdělanosti, výzkumu a inovací, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Má i strategický význam, protože propojí špičkový výzkum s farmaceutickým průmyslem, což v Evropě potřebujeme proto, abychom v lécích nebyli závislí na dodavatelích z méně bezpečných zemí,“ řekl Fiala.

Farmaceutická fakulta je součástí Masarykovy univerzity od roku 2020, předtím spadala pod Veterinární univerzitu Brno. Česko i EU nyní usilují o posílení soběstačnosti v lékové produkci. Kvůli tomu ČR potřebuje absolventy medicíny, farmacie i dalších souvisejících oborů.

„Vzdělávání absolventů těchto oborů si zaslouží zvýšenou podporu státu, která by měla mít podobu kontraktového financování, kdy si stát na základě analýzy potřeb objedná u vysokých škol vzdělání nezbytného počtu odborníků klíčových profesí pro zajištění zdraví a bezpečí obyvatel a dalších strategických oblastí,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Vedení univerzity očekává spolupráci napříč obory a fakultami. „Než se léčivo dostane do lékáren, je to nesmírně dlouhý proces. K němu jsou potřeba ekonomové i právníci, kteří se budou v dané oblasti orientovat a budou mít přehled, co se ve farmaceutickém průmyslu děje,“ popsal rektor Martin Bareš. Proto vznikne mezifakultní studijní program Applied Health Economics, vyučovat ho budou v angličtině pedagogové z šesti fakult. „Ten by měl generovat budoucí experty do nemocnic, pojišťoven či regulatorních institucí. Ve střední Evropě takový podobný program neexistuje,“ doplnil Bareš.

Stavební práce už fakticky začaly, dnes poklepal na základní kámen Fiala a další představitelé vlády, samosprávy i akademické obce. Jde zároveň o součást oslav 105. výročí založení Masarykovy univerzity.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.