ČTK

13. 3. 2024

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením Sněmovna zřejmě schválí podle koaličního návrhu. Úpravy opozičních hnutí ANO a SPD o razantnějším růstu části příspěvků dolní komora pravděpodobně nepřijme. Vyplývá to ze stanovisek, které dnes zaujal garanční sociální výbor k pozměňovacím návrhům k poslanecké novele o sociálních službách. Předloha má zdůraznit podporu poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí. O podobě předlohy budou poslanci hlasovat na plénu patrně v dubnu.

Koaliční návrh získal jako jediný ve výboru kladné stanovisko. Zvyšuje od července dávku ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých zhruba o desetinu až dvě pětiny. Nejnižší dávka, tedy v prvním stupni závislosti, má zůstat na současné úrovni, což je terčem opoziční kritiky. „Ti lidé nejsou zdraví. Pokud jsou, tak první stupeň zrušte,“ uvedla Jana Pastuchová (ANO) „Nerozdělujme lidi se zdravotním postižením na dvě kategorie a neříkejme lidem v prvním stupni, že pomoc nepotřebují,“ přidala se Lucie Šafránková (SPD). Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je zásadní růst částky pro lidi, kteří potřebují péči v největším rozsahu, navíc s důrazem na domácí prostředí. „Vždy máme nějaké hraniční body,“ konstatoval.

Nyní dostávají dospělí měsíčně 880, 4400, 12.800 a 19.200 korun a lidé do 18 let věku 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun. Podle podpořeného koaličního pozměňovacího návrhu by měli dospělí pobírat 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun, lidé s nejvyšší dávkou v domácím prostředí pak 27.000 korun. Dětem se má vyplácet 3300, 7400, 16.100 a 23.000 korun, při péči doma 27.000 korun. Stát by na příspěvcích vydal o sedm miliard korun ročně navíc.

K většině ze sedmi opozičních úprav výbor stanovisko nezaujal, což znamená, že na plénu by neměly získat dostatečný počet hlasů pro jejich přijetí. Ke dvojici pozměňovacích návrhů SPD se výbor postavil záporně.

Skupina poslanců ANO v čele s Alešem Juchelkou navrhuje, aby dospělí v prvním stupni měli 2000 korun a ve druhém stupni 6400 korun. Lidé do 18 let by stát vyplácel 3630 korun a 7800 korun. Druhá úprava poslanců ANO zvedá nad koaliční návrh příspěvky jen v prvním stupni závislosti, u dospělých na 1380 korun a u dětí na 3630 korun. Šafránková nabídla pět variant. Dospělým by se podle nich v prvním stupni zvedla dávka na 1080 až 2640 korun a ve druhém na 5100 až 6600 korun. Lidem do 18 let by příspěvek vzrostl v prvním stupni na 3500 až 4950 korun a ve druhém stupni na 7600 až 9900 korun.

Novela skupiny koaličních poslanců v čele s Jurečkou má vést k přednostnímu poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí klienta, pokud je to možné. Pobytové služby by měly představovat podle předkladatelů až poslední řešení. Novela v souvislosti s tím upravuje i takzvanou neformální péči. Jde například o její podporu formou poradenství i odlehčovacími službami, které umožňují zajistit pečujícím lidem odpočinek. Mohly by podle novely trvat až 180 dnů v roce místo nynějších 90, a to podle podpořeného pozměňovacího návrhu bez terénních služeb.

Opoziční výtky vyvolává zejména zákonná úprava sítě sociálních služeb celostátního a nadregionálního charakteru. Vychází podle zdůvodnění ze skutečnosti, že taková síť sice funguje, současné znění zákona ji ale nezná. Podle Juchelky vymezení přinese nejistotu pro 400 000 klientů, jeho pozměňovací návrhy v této věci výbor nepodpořil. „Náš záměr není, abychom dostávali 400 000 klientů do nejistoty, abychom někomu ukončili činnost,“ oponoval Jurečka. Stát podle něho jedná o síti sociálních služeb s kraji. „Neděláme revoluci, nebudeme nikomu z roku na rok ukončovat financování,“ zdůraznil.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.