Milan Kajínek

15. 3. 2024

Na semináři pořádaném v úterý v Senátu PČR prohlásila senátorka Hamplová, že v oblasti zavádění korespondenčního hlasování existuje předem stanovená strategie, jak tento způsob hlasování postupně zavést na celostátní úrovni.

Nejdříve má být podle senátorky prosazeno korespondenční hlasování pro občany v zahraničí, o jehož návrhu právě jedná Poslanecká sněmovna.

„Je to připraveno tak, že se připraví korespondenční volby v zahraničí. Pak někdo podá ústavní stížnost, že je porušen princip rovnosti,“ říká senátorka, která působí jako advokátka a za svoji praxi získala v roce 2019 ocenění Právník roku.

Senátorka prohlásila, že argument na Ústavní soud bude vynesen v duchu skutečnosti, že „v zahraničí mohou volit korespondenčně a vnitrostátně nikoliv“ a Ústavní soud by měl tedy zjednat narovnání práv, což může být podle Hamplové cestou jak vynutit zavedení korespondenční volby i ve vnitrostátním formátu.

Jak má probíhat navržené korespondenční hlasování a je bezpečné? Analýza procesu
Co konkrétně obsahuje návrh změny zákona o volbách a jak přesně má korespondenční hlasování probíhat? Je to bezpečné? Pojďme se na to podrobně podívat. Více…

„Pokud jde o způsob hlasování, to česká ústava nijak neřeší,“ řekl právník a profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch v rámci téhož semináře. „Otevřeně řečeno, nejlepší formou je samozřejmě ta, že volič se dostaví do volební místnosti a tam hlasuje, ať už je to v České republice nebo v zahraničí na zastupitelských úřadech.“

Při tomto způsobu hlasování je podle profesora Gerlocha manipulace s hlasovacími lístky minimální.

Bezpečnostním opatřením je v českém volebním systému například způsob lokalizace sčítání hlasů namísto centralizace sčítání, tedy manipulace s lístky je minimální. Každá okrsková komise sčítá hlasy na hlasovacích lístcích, které byly vhozeny do jejich urny a potom jednotlivé okrsky hlásí výsledky dále. Kdokoliv z členů okrskové komise si může výsledky zapsat a poté je zkontrolovat s výsledky zveřejněnými Českým statistickým úřadem.

„Otazníkem je podle mne i to, když už se to (korespondenční hlasování) zvolí, proč by to mělo být pouze v zahraničí. Způsoby hlasování by měly být stejné. Je tady princip rovnosti a ten by měl být dodržen,“ říká Gerloch, který se dlouhodobě zabývá především teorií práva, právní filozofií a ústavním právem.

Podle Gerlocha existují i další možnosti jak občanům hlasování ulehčit. „Existují i jiné možnosti, například hlasování v předstihu. To znamená, že se stanoví několik dní dopředu, kdy je možné odhlasovat buď na místě trvalého pobytu na úřadu nebo v zahraničí na zastupitelském úřadu, kde je to umožněno a není to tak komplikované jako korespondenční hlasování,“ dodává profesor.

Jak je zabezpečený proces sčítání hlasů během voleb v ČR proti volebním podvodům
Je možné, aby někdo zneužil nebo zmanipuloval systém sčítání hlasů během parlamentních voleb ve svůj prospěch? Kdo provádí kontrolu procesu sčítání a předávání dat do elektronické databáze Českého statistického úřadu? Na tyto otázky jsme se pokusili níže hledat odpovědi. Více…

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Současná vládní koalice jim však chce umožnit zavedení korespondenční volby. Argumentuje tím, že dojíždění na zastupitelské úřady je časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel.

Opozice naopak prohlašuje, že korespondenční hlasování není bezpečné a povede k podvodům nebo nerovnosti či protiústavnosti.

Například podle poslankyně ANO Jany Pastuchové by volba poštou přinesla výrazné narušení volebního systému. „Všichni máme v paměti například USA, který je poněkud extrémní, ale přesto by pro nás měl být varováním. Ústava, a bylo to tu několikrát řečeno, zaručuje tajnost voleb a svobodnou vůli se rozhodnout. To bude korespondenční volbou narušeno, nebude možné zaručit, zda se lidé mohli skutečně svobodně rozhodnout,“ uvedla Pastuchová.

Jakým stranám může „přilepšit“ korespondenční hlasování ve výsledcích voleb
Někteří kritici upozorňují na to, že hlasy takto prováděnou volbou mohou získat zejména strany, které korespondenční hlasování navrhují. Více…

Návrh novely zákona podle předsedy SPD Tomia Okamury zakládá nerovnost mezi Čechy žijícími v tuzemsku a těmi, kteří žijí v cizině a navíc neplatí v Česku daně a mnohdy už neumějí ani česky. „Pro SPD jsou prioritou čeští občané, aby měli více peněz, bezpečí a spravedlnosti,“ říká Okamura.

Místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix trvala na tom, že navrhovaný mechanismus volby poštou zaručuje tajnost hlasování. Pokud by se kdokoli obával nátlaku okolí, bude moci podle ní odvolit na některém ze stovky zastupitelských úřadů jako nyní.

„Občané mají právo volit. A je nepodstatné, jestli se zrovna nacházejí doma, nebo v zahraničí. Je to jedno z jejich základních práv, a korespondenční volba na tom nic nemění. Ta jim pouze výkon tohoto zásadního občanského práva usnadní,“ uvedla předsedkyně dolní komory Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na síti X.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.