ČTK

15. 3. 2024

V Rusku, které už více než dva roky vede válku proti Ukrajině, se dnes postupně začalo hlasovat v prezidentských volbách. Hlasování potrvá tři dny, volby ale mají jen jednoho skutečného kandidáta a jediného vítěze – současnou hlavu státu Vladimira Putina, napsala agentura Reuters. Volební místnosti se otevřely v každém časovém pásmu v 8:00 ráno místního času, vzhledem k časovému posunu na Dálnému východě volby začaly už ve čtvrtek večer středoevropského času. Rusové volí také v zahraničí, a to včetně toho „nikoliv přátelského“, tedy i na ruském velvyslanectví v Praze. Volební místnosti se uzavřou v neděli ve 20:00 místního času, výsledky se očekávají v pondělí.

Před 10:30 moskevského času (tedy před 8:30 SEČ) účast činila 3,33 procenta, uvedla ústřední volební komise podle listu Kommersant. Začátek hlasování poznamenaly výpadky portálů, které jsou součástí systému elektronického hlasování. Úřady to vysvětlily velkým zájmem voličů. Spolupředseda hnutí Golos monitorujícího volby Stanislav Andrejčuk podle portálu Meduza uvedl, že pravá příčina přetížení systému elektronického hlasování spočívá v tom, že lidé od rána musí hlasovat na svých pracovištích pod dohledem svých šéfů.

„Podporuji Putina a samozřejmě ho budu volit,“ řekla Reuters 46letá Ljudmila Petrovová, která nakupovala čínské padělky tenisek New Balance na jihu Moskvy. „Putin zvedl Rusko z kolen. A Rusko porazí Západ a Ukrajinu. Nemůžete porazit Rusko – nikdy,“ řekla Petrovová. „Copak se na Západě úplně zbláznili? Co máte s Ukrajinou společného?“ dodala.

Západ pohlíží na Putina jako na autokrata, válečného zločince, vraha a dokonce, jak minulý měsíc řekl americký prezident Joe Biden, jako na „šíleného hajzla“, který podle amerických představitelů zotročil Rusko ve zkorumpované diktatuře vedoucí ke strategickému úpadku.

Ale válka podle průzkumů veřejného mínění a ruských představitelů pomohla 71letému Putinovi, bývalému podplukovníkovi komunistické tajné služby KGB, upevnit moc a zvýšila jeho popularitu u Rusů. „Nepochybujte: Tohle je doživotní práce,“ řekl jeden vlivný Rus, obeznámený s myšlením na nejvyšší úrovni v Kremlu. S Reuters hovořil pod podmínkou anonymity.

„Putin nemá konkurenty – je na úplně jiné úrovni. Západ udělal velmi vážnou chybu, když svými sankcemi a haněním Ruska pomohl sjednotit velkou část ruské elity a ruského obyvatelstva kolem Putina,“ řekl.

Putin v únoru 2022 nařídil vpád ruských vojsk na Ukrajinu, po osmi letech konfliktu v Donbasu na východě země mezi kyjevskými silami na jedné straně a proruskými separatisty, podporovanými Rusy, na straně druhé. Ve válce přišly o život desetitisíce vojáků, mnohem více jich na obou stranách utrpělo zranění. Mrtví civilisté se počítají na tisíce, ukrajinská ekonomika a infrastruktura utrpěly škody za stovky miliard dolarů.

Západ, který tvrdí, že Putin je hrozbou daleko za hranicemi bývalého Sovětského svazu, poskytl Ukrajině pomoc, zbraně a špičkové zpravodajské služby v hodnotě stovek miliard dolarů. Západní vůdci obviňují Putina z vedení brutální války v imperiálním stylu s cílem obnovit globální vliv Ruska.

Putin neponechává nic náhodě. Od invaze na Ukrajinu úřady zasáhly proti jakémukoli náznaku nesouhlasu. Za vyjádření odporu byly zatčeny stovky lidí a protesty jsou zakázány.

Formálně úřady do voleb zaregistrovaly čtyři kandidáty, kromě Putina ještě Nikolaje Charitonova (75) za komunisty, Leonida Sluckého (56), který předloni v čele nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) vystřídal zesnulého dlouholetého šéfa strany Vladimira Žirinovského, a Vladislava Davankova (40) z parlamentní strany Noví lidé, existující teprve od roku 2020. K volbám úřady nepřipustily mimo jiné Borise Naděždina, který vystupoval jako protiválečný kandidát.

Státní média, která dominují ruskému éteru, jsou Putinovi neochvějně loajální. Úkolem tří soupeřících kandidátů je prohrát. Jejich popularita v průzkumech nepřesahuje šest procent.

Hlavní starostí Kremlu je zajistit vysokou volební účast. Někteří šéfové státních společností nařídili zaměstnancům, aby svou účast ve volbách doložili snímky svých hlasovacích lístků. Dokonce i bankomaty připomínají Rusům, aby volili. Vůdci roztříštěné ruské opozice jsou buď v zahraničí, ve vězení, mlčí, nebo jsou mrtví. Jako například Alexej Navalnyj, který podle ruských úřadů zemřel náhle 16. února přirozenou smrtí, dodal Reuters.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.