ČTK

23. 3. 2024

Na mezinárodní výměny s evropským stipendijním programem Erasmus+ se za 25 let do loňského roku dostalo asi 411 000 Čechů. Nejvíce do zahraničí vyjíždějí studenti a pracovníci vysokých škol. Studenti vysokých škol vyjeli díky programu do roku 2023 na 121 540 studijních pobytů a 22 628 praktických stáží. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Dům zahraniční spolupráce (DZS). Erasmus začal fungovat v roce 1987, Česko se do něj zapojilo od roku 1998. Jedná se o největší evropský program ve vzdělávání. V současnosti je otevřen nejen vysokoškolákům, ale i žákům středních a základních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo i sportovním trenérům.

Zaměstnanci českých vysokých škol vyjeli za 25 let, kdy je Česko součástí programu, na více než 56.800 školení a výukových pobytů. Ze zahraničí zavítalo do Česka díky Erasmu+ od roku 1998 do loňska 450.000 lidí. Na studijní pobyt do ČR přijelo 118 500 vysokoškoláků a na praktickou stáž necelých 30.000.

Přes Eramus+ vyjíždí do zahraničí i žáci základních a středních škol, mezi roky 2014 a 2023 jich z Česka vycestovalo téměř 32 300. Ze základních a středních škol vyjíždí zejména z Moravskoslezského kraje. Zájem o příležitosti, které program poskytuje, se podle DZS zvyšuje napříč všemi sektory formálního i neformálního vzdělávání, od roku 2023 se můžou zapojit například i sportovní trenéři a další zájemci ze sportu. Mezi roky 1998 a 2021 jezdili čeští účastníci nejčastěji do Německa, Španělska a Velké Británie. Naopak do Česka nejvíc jezdili Slováci, Turci, Španělé, Poláci a Francouzi. Loni se v programu Erasmus+ uskutečnilo 31 000 výjezdů Čechů ve všech sektorech vzdělávání.

Podle studie Domu zahraniční spolupráce z roku 2022, která vznikla ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, přispívají mezinárodní výjezdy k celkové spokojenosti se životem. Účastníci získávají větší sebevědomí, častěji také v práci používají cizí jazyk. Podle studie jsou také otevřenější ve svých názorech a jsou lépe schopni spolupráce v mezinárodním prostředí. Studenti v průzkumu uvedli, že výjezdy do zahraničí přispěly k jejich zlepšení v cizích jazycích, umožnili jim také poznat cizí země a kultury. Nejčastějšími důvody, které jim naopak ve výjezdu do zahraničí bránily, byl nedostatek peněz, nezájem o pobyt v zahraničí nebo neznalost cizího jazyka.

Erasmus začal spoluprací 11 zemí a byl původně zaměřený jen na vysokoškoláky. V nové podobě s označením Erasmus+ funguje od roku 2014, kdy se otevřel pro víc skupin účastníků a mohou ho využít všechny sektory vzdělávání. Kromě států EU mohou zájemci s Erasmem vyjet i do dalších zemí světa.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.