Reinhard Werner

25. 3. 2024

Do konce roku budou v Indii postaveny další tři továrny na výrobu polovodičů v hodnotě téměř 25 miliard amerických dolarů. Pro Evropu by byl vzestup této země příležitostí, jak snížit svou závislost na Číně. Místo toho však EU uvaluje sankce – kvůli indickému obchodu s Ruskem.

Dne 13. března se indický premiér Naréndra Módí prakticky zúčastnil tří slavnostních ceremonií položení základních kamenů továren na výrobu polovodičů. Dvě z nich se nacházejí v jeho domovském státě Gudžarát, třetí v Ásámu. Módí vysvětlil, že továrny, které mají být dokončeny do konce roku, pomohou Indii stát se předním hráčem v odvětví polovodičů.

Společné podniky v několika zemích budou spolupracovat s Micron Technology

Po uvedení do provozu se očekává, že celková hodnota těchto tří továren přesáhne 20 miliard amerických dolarů. Jak uvádí Business Standard, továrny v Dholera a Morigaon iniciuje skupina Tata Group. V prvním případě je partnerem tchajwanská společnost Powerchip Group a hodnota investice se pohybuje kolem jedenácti miliard. Ve druhém případě společnost spolupracuje se společností Test Pvt. Ltd., kde má závod hodnotu přibližně 3,3 miliardy amerických dolarů.

V Sanandu staví společnost CG Power společně s japonskou společností Renesas Electronics a thajskou společností Star Microelectronics závod na balení čipů v hodnotě deseti miliard amerických dolarů. Všechny tyto závody by měly zahájit výrobu nejpozději v roce 2026. Jejich hlavním partnerem bude první továrna na výrobu špičkových polovodičů v zemi. Americký výrobce čipů Micron Technology ji plánuje dokončit do konce letošního roku.

Vyráběné součástky se budou používat v široké škále koncových zařízení – od elektromobilů přes součásti vozidel až po mobilní telefony a další elektronická zařízení. Ministr infrastruktury Ashwini Vaishnaw oznámil, že Indie „bude do roku 2029 patřit mezi 5 největších čipových ekosystémů na světě“.

Polovodiče budou rozhodujícím faktorem pro průmysl budoucnosti

V exkluzivním rozhovoru pro anglickou verzi deníku Epoch Times vysvětlil Akhil Ramesh, ředitel indického programu Pacifického fóra se sídlem v Honolulu, význam investic pro Indii. Podle Rameshe budou polovodiče ústředním faktorem „průmyslu 4.0“.

Předchozí průmyslové revoluce se vyznačovaly párou, elektřinou, automatizací a stroji. Nyní jsou to inteligentní počítače – a klíčovým faktorem jsou polovodiče. Pokud se Indii podaří v této oblasti pokročit, bude to také důležitý faktor pro geopolitický vliv země. Aby toho země dosáhla, musí být schopna určovat standardy.

Módího vláda oznámila polovodičovou ofenzívu v roce 2021. Nyní zvažované závody by měly vytvořit přibližně 20 000 přímých a 60 000 nepřímých pracovních míst. Důležitá je však zejména diverzifikace vlastních dodavatelských řetězců a nabídka této příležitosti ostatním.

Invaze Pekingu na Tchaj-wan by měla pro dodavatelský řetězec zničující důsledky

Jde také o odstranění závislosti na potenciálních geopolitických rivalech, vysvětluje Ramesh. V neposlední řadě jde o nabídku Západu:

„Nedávná oznámení Indie o továrnách na výrobu polovodičů jsou součástí širší strategie Západu ´Čína+1´, jejímž cílem je diverzifikovat klíčové dodavatelské řetězce mimo Čínu.“

Pro Indii, stejně jako pro ostatní země, je životně důležité chránit své dodavatelské řetězce před nepřátelskými mocnostmi a navazovat spolehlivá partnerství s podobně smýšlejícími zeměmi.

V segmentu polovodičů Čína v současné době ovládá především oblasti montáže, testování a balení. Západ má stále významný vliv v oblasti designu a patentů, zatímco Tchaj-wan dominuje výrobě. Případný vpád komunistického režimu do svobodné části Číny by měl vážné důsledky pro celý světový trh.

USA investují – Evropané sankcionují

USA si tuto souvislost uvědomují. To se odráží ve skutečnosti, že společnost jako Micron Technology, v současnosti pátý největší výrobce polovodičů na světě, stále více investuje v Indii a navazuje partnerství.

Partnerství v Indii jsou pro americké společnosti důležitá, protože Dillí má výhrady k uzavírání mnohostranných obchodních dohod v této oblasti. Příliš se obává ztráty vlastního průmyslu a především čínských dumpingových praktik na světovém trhu.

Evropa se naopak domnívá, že může vůči Indii zaujmout ideologický postoj. EU zařadila indického výrobce mikroelektroniky Si2 Microsystems na sankční seznam, aniž by uvedla konkrétní důvody.

Pravděpodobným důvodem jsou dodávky zboží dvojího užití do Ruska. Společnost Si2 navrhuje integrované obvody pro komerční, vojenský a letecký průmysl. Součástky by proto mohly být použity i ve válce na Ukrajině.

Rozšiřování pozice na světovém trhu polovodičů provázejí problémy

Pro Indii je „zásadní, aby k obchodu přistupovala s nadhledem“, řekl Ramesh deníku Epoch Times. Za tímto účelem nesmí Indie rezignovat na svůj „geografický osud“, který naznačuje, že by měla obchodovat především se sousedními zeměmi. Místo toho musí země transformovat svou domácí výrobu na výrobu orientovanou na vývoz.

Problémy s tím spojené zahrnují neefektivitu a plýtvání penězi daňových poplatníků v důsledku nedostatečných kontrolních opatření. V loňském roce to zmařilo plánovaný společný podnik tchajwanské společnosti Foxconn a indické těžební společnosti Vedanta.

Kromě toho je infrastruktura v mnoha částech Indie – dokonce i ve vyspělých městech – často nedostatečná a dochází k výpadkům proudu. Polovodičový průmysl také zatěžuje životní prostředí, zejména kvůli obrovské spotřebě vody. Ramesh navíc stále vidí vysokou míru závislosti na východoasijských partnerech při výrobě špičkových technologií. To způsobuje problémy při náboru pracovních sil a personálu, kterých je všude nedostatek.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.