Maurice Forgeng

7. 12. 2023

Evropský parlament se dohodl na zákonu, který upravuje zadávání zakázek na kritické suroviny. Cílem je zvýšit nezávislost EU na třetích zemích, jako je Čína.

Suroviny jsou nezbytné pro výrobu produktů a služeb – a tedy pro hospodářský rozvoj země. Pokud jde o kritické suroviny, které Evropská unie potřebuje pro tzv. energetickou transformaci, objevuje se jedna země na seznamu největších světových producentů obzvlášť často: Čína.

S cílem čelit dominanci této východoasijské země se Evropský parlament a členské státy 13. listopadu dohodly na balíčku opatření, „Critical RAw Materials Act“, tzv. zákonu o kritických surovinách. Ten má diverzifikovat příslušné dodavatelské řetězce, tj. učinit je rozmanitějšími a zajistit spolehlivé a udržitelné dodávky kritických surovin, jako je lithium a křemík.

Konkrétně se jedná o suroviny, které jsou nezbytné pro nejdůležitější průmyslová odvětví budoucnosti. Týká se to například výroby produktů, jako jsou větrné turbíny (měď, kobalt) a fotovoltaické systémy (křemík) nebo baterie pro elektromobily (lithium), ale suroviny jsou nepostradatelné i pro digitální, vesmírné a obranné technologie. Mnohé z těchto surovin se používají také při výrobě polovodičů nebo zboží pro obranný průmysl, jak uvádí „German Foreign Policy“.

EU chce sama těžit více surovin

Nový balíček opatření má zajistit, aby jednotlivé třetí země v budoucnu nedodávaly více než 65 % roční poptávky EU po zvláště důležité surovině. Referenční hodnota se zde vztahuje na všechny suroviny, které jsou v každé příslušné fázi zpracování kategorizovány jako strategické. Do roku 2030 se to bude týkat seznamu 17 takových surovin, včetně lithia, kobaltu a křemíku.

EU pak chce ve svých členských státech získávat alespoň deset procent svých potřeb příslušných surovin, přičemž zpracovatelské kapacity by měly činit alespoň 40 procent. Evropský parlament chce rovněž podporovat recyklaci: tímto způsobem má být v EU získáno 25 procent surovin.

Podle dohody je za kritické suroviny považováno celkem 34 látek, jejichž dodavatelské řetězce chce Komise EU v budoucnu přísněji sledovat. Podnikům, které kritické suroviny v EU zpracovávají nebo recyklují, se mají snížit byrokratické překážky. Evropský parlament je rovněž pro podporu výzkumu možných náhrad.

Benteleová: „Varovný výstřel pro Čínu“

Nicola Beerová, poslankyně Evropského parlamentu za FDP a hlavní mluvčí pro tento dokument v Evropském parlamentu, se k balíčku opatření vyjádřila v tiskové zprávě. „Nové nařízení je plánem průmyslové politiky pro bezpečné a udržitelné dodávky surovin v Evropě,“ uvedla. „Cílenými ekonomickými pobídkami vytváříme jistotu plánování pro soukromé investory – například prostřednictvím centrálních kontaktních míst pro společnosti a také rychlých a jednoduchých povolovacích postupů s jasnými lhůtami pro vnitrostátní orgány. To podpoří těžbu, zpracování a recyklaci v Evropě.“

Beerová dodala, že nové nařízení podpoří „výzkum a inovace v celém hodnotovém řetězci“. V budoucnu by měla strategická surovinová partnerství se třetími zeměmi přinášet „výhody pro obě strany“ a zároveň by měla chránit „hospodářskou a geopolitickou suverenitu Evropy“.

Zpravodajka za křesťanskodemokratickou frakci EPP Hildegard Benteleová (CDU) rovněž označila nařízení za „varovný výstřel pro Čínu“ kvůli cílům diverzifikace.

Důležité kritické suroviny pro EU

EU je téměř zcela závislá na dovozu řady surovin, často z Číny. Země ovládaná komunistickou stranou těží řadu důležitých surovin – často za podmínek poškozujících životní prostředí a náročných na pracovní sílu. Má celou řadu monopolů, jak ukazuje následující tabulka.

Důležité kritické suroviny pro EU
Kritická surovinaNejvětší výrobceHlavní dodavatel do EUOblast použití
AntimonČína (74%)Turecko (62%)Zpomalovače hoření
BarytČína (38%)Čína (38%)Lékařské použití
KobaltKongo (59%)Kongo (68%)Baterie
GalliumČína (80%)Německo (35%)Polovodiče
LithiumChile (44%)Chile (78%)Baterie
HořčíkČína (89%)Čína (93%)Lehké slitiny
Přírodní grafitČína (69%)Čína (47%)Baterie
FosforČína (74%)Kazachstán (71%)Chemické použití
SkandiumČína (66%)Velká Británie (98%)Palivové články s pevnými oxidy
StronciumŠpanělsko (31%)Španělsko (100%)Keramické magnety
TantalKongo (33%)Kongo (36%)Kondenzátory
TitanČína (45%)neuvedenoLehké vysokopevnostní slitiny
WolframČína (69%)neuvedenoSlitiny
VanadČína (55%)neuvedenoVysokopevnostní nízkolegované slitiny
PlatinaJihoafrická republika (71%)neuvedenoKatalyzátory
Těžké vzácné zeminyČína (86%)Čína (98%)Permanentní magnety
Lehké vzácné zeminyČína (86%)Čína (99%)Baterie
Seznam některých důležitých kritických surovin pro EU v roce 2020. údaje: Evropská komise

Závislost na Číně vyvolává obavy

Při březnovém představení návrhu nařízení Evropská komise uvedla, že kritické suroviny jsou nepostradatelné pro celou řadu technologií. Současně jsou však dodávky těchto materiálů spojeny s rostoucími geopolitickými, ekologickými a sociálními riziky.

Jako příklad uvedla Evropská komise vzácné zeminy, které se používají k výrobě permanentních magnetů pro motory větrných turbín. Podle úřadů bylo donedávna téměř 100 % z nich rafinováno v Číně. Dalším příkladem kritické suroviny je lithium, které se používá v bateriích pro elektromobily a k ukládání energie. Podle EU se očekává, že poptávka po tomto lehkém kovu vzroste do roku 2030 dvanáctkrát. Mimořádně důležitý je také křemík, který je potřebný pro výrobu mikročipů.

Zákon o kritických surovinách musí ještě potvrdit Rada členských států a plénum Evropského parlamentu. To se však považuje za formalitu.

(S využitím materiálů agentur)

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.