ČTK

25. 3. 2024

Kreml se dnes odmítl vyjádřit k vyšetřování pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku u Moskvy. Mluvčí Dmitrij Peskov bez odpovědi ponechal otázky na zapojení teroristické organizace Islámský stát (IS), která se dříve přihlásila k odpovědnosti, i dotazy ohledně zuboženého stavu podezřelých. Čtyři z nich o víkendu stanuli před soudem, podle kterého se k činu přiznali. Peskov také uvedl, že Rusko na vyšetřování nespolupracuje s žádnou další zemí.

Útok v koncertní hale Crocus City Hall si vyžádal nejméně 137 mrtvých a téměř 200 zraněných. Jde o nejsmrtelnější podobný útok v Rusku za poslední desetiletí.

Ruské bezpečnostní síly v sobotu oznámily, že dopadly pachatele. Celkem informovaly o zatčení 11 osob, včetně čtyř útočníků. Moskva naznačovala jejich spojení se sousední Ukrajinou, k útoku se ale opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Kyjev jakékoli zapojení důrazně popřel.

„Vyšetřování pokračuje a bylo by nevhodné, aby ho prezidentská kancelář komentovala,“ uvedl dnes podle agentury TASS Peskov. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin zatím nemá v úmyslu místo útoku navštívit, dnes odpoledne ale hodlá s moskevskými představiteli a zástupci bezpečnostních složek prodiskutovat po útoku přijatá opatření.

Bez komentáře kremelský mluvčí ponechal i otázky ohledně stavu podezřelých, kteří se o víkendu objevili u soudu zbití a zakrvácení. Na jednom z videí kolujících na sociálních sítích je podle všeho vidět, jak jednomu ze zadržených někdo mimo záběr uřízl ucho. Pravost videa ale nelze ověřit, podotkla agentura AFP.

„Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení podezřelých Peskov a odmítl se vyjádřit i k totožnosti zbývajících sedmi zadržených v souvislosti s činem.

Kreml odmítl, že by ohledně teroristického útoku udržoval nějaké kontakty se západními zeměmi. Ty v čele se Spojenými státy dříve varovaly před možností teroristického útoku při velkém veřejném shromáždění na ruském území a Washington v pátek uvedl, že má ohledně tragédie v Crocus City Hall zpravodajské informace.

„Naše služby pracují samostatně. O pomoci (jiných států) nyní není řeč,“ uvedl Peskov.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.