ČTK

25. 3. 2024

Aktualizace článku v čase 16:30.

Ruský velvyslanec Sergej Andrejev dnes ignoroval předvolání na polské ministerstvo zahraničí, které požaduje vysvětlení nedělního incidentu, kdy ruská střela vletěla do Polska. Uvedla to média s odvoláním na mluvčího polské diplomacie. Varšava nyní podle něj zvažuje, zda velvyslanec plní pokyny z Moskvy a zda je schopen správně reprezentovat zájmy Ruska v Polsku. Velvyslanec podle ruských médií uvedl, že se nedostavil, protože Polsko nepředložilo žádné důkazy na podporu tvrzení, že by Rusko mělo s incidentem cokoliv společného. Polská armáda už v neděli uvedla, že ruské střely útočící na západní Ukrajinu sledovaly její radary.

„Ruský velvyslanec Sergej Andrejev dnes nedorazil do sídla ministerstva zahraničí, aby objasnil incident s ruskou střelou s plochou dráhou letu, která 24. března narušila polský vzdušný prostor,“ uvedl mluvčí Pawel Wroński. „Vídeňská úmluva jasně určuje povinnosti velvyslance v hostitelské zemi. Zamýšlíme se, zda velvyslanec plní pokyny ministerstva zahraničí v Moskvě a zda je s to správně reprezentovat zájmy Ruské federace ve Varšavě,“ zdůraznil podle televize TVN 24. Dodal, že polská protestní nóta bude předána ruské straně jinou cestou.

Velvyslanec Andrejev podle listu Kommersant uvedl, že byl dnes pozván na polské ministerstvo, aby se setkal s jedním z náměstků ministra zahraničí. „Zeptal jsem se, zda polská strana hodlá předložit jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Jasnou odpověď jsem nedostal. Usoudil jsem pak, že hovořit na toto téma bez předložení důkazů nemá smysl, a navštívit ministerstvo jsem odmítl,“ řekl a zopakoval, že ruská strana dosud neobdržela žádné důkazy podporující tvrzení, že má něco společného s nedělním incidentem.

Rusko při nedělním útoku na západní Ukrajinu podle polských ozbrojených sil narušilo svou střelou s plochou dráhou letu polský vzdušný prostor. Střela, která letěla rychlostí zhruba 800 kilometrů za hodinu ve výšce 400 metrů, pronikla nad polské území do hloubky 1000 až 2000 metrů, než po 39 vteřinách polský vzdušný prostor opustila. Informace o narušení hranic NATO byly předány polským spojencům v Severoatlantické alianci. „Polská protivzdušná obrana byla uvedena do pohotovosti a ruskou střelu by zničila, kdyby mířila na jakýkoliv cíl v Polsku,“ řekl ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Bývalý šéf finské vojenské rozvědky, generál Pekka Toveri podle serveru Onet v tisku upozornil, že Rusko mohlo střelu vyslat nad Polsko úmyslně, aby se vyhnulo ukrajinské protivzdušné obraně, a k tomu zkusilo využít vzdušný prostor členského státu NATO. To pokládá za nepřípustné a Polsko by mělo reagovat za podpory aliance.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.