ČTK

28. 3. 2024

Opoziční hnutí ANO navrhuje přidat do reformy penzí nový fond ke spoření se státní garancí, tedy takzvaný druhý důchodový pilíř. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jsou kroky k zajištění udržitelnosti systému penzí v Česku k diskusi a je prostor hledat řešení ještě v tomto volebním období. Zástupci ANO a Jurečka to řekli dnes po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem. Hlava státu na tiskové konferenci uvedla, že souhlasí s opozicí v tom, že rozpracování druhého pilíře je nezbytné. Druhý důchodový pilíř v Česku už byl, někdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců ho zrušila.

„Je to pro nás zcela zásadní věc, musí se vytvořit druhý pilíř, motivační, který bude spojen s investicemi, garancemi státu,“ uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček. Dodal, že by fond mohl investovat do jaderné energetiky, infrastruktury či bydlení. Stát by střadatelům zaručil, že o své peníze nepřijdou a že se jejich vklad zhodnotí, řekl Havlíček.

Podle prezidenta vládní návrh důchodových změn pokrývá část systému penzí a zaměřuje se na první důchodový pilíř, reforma by ale měla být komplexnější. Pavel uvedl, že se shoduje s opozicí v tom, že by se měl druhý pilíř rozpracovat.

Ministr práce řekl, že doplnění kroků k větší stabilizaci systému penzí a vytvoření prostoru pro zabezpečení na stáří je „určitě k debatě“. Vidí prostor hledat řešení ještě v tomto volebním období. „Je tady evidentně poptávka, abychom lidem s časovým horizontem 20, 25 let jako stát byli schopni garantovat, že dokážeme prostředky zhodnotit,“ míní šéf resortu práce. Podle něj „dává logiku“ využít na investice peníze od lidí, jimž stát zaručí návratnost.

Druhý důchodový pilíř ke spoření na stáří v Česku před lety prosadila tehdejší vláda Petra Nečase (ODS). Následující vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), v níž bylo vedle ČSSD i ANO a lidovci, ho v dalším volebním období zrušila. Se zřízením státního či veřejnoprávního fondu počítá nynější pětikoaliční vláda ve svém programovém prohlášení, návrh ale nepřipravila. S nápadem zřídit národní fond, v němž by za vklady ručil stát a kde by výnosy pokrývaly aspoň inflaci, přišli před pěti lety Piráti.

Do zrušeného druhého pilíře mohli lidé před několika lety přesměrovat do svých úspor na stáří část důchodových odvodů, k tomu museli přidat pak ještě další peníze ze svého. Havlíček ČTK řekl, že s podobným krokem návrh ANO nepočítá. „To bychom přehodili něco z jednoho šuplíku do druhého. Ten systém musí být nastaven tak, že tam přitečou nové zdroje, nové peníze,“ uvedl místopředseda hnutí.

ANO připraví podrobnější obrysy návrhu do příštího jednání na Hradě, které se uskuteční 22. dubna. Podle Havlíčka se do voleb nestihne návrh prosadit. „Je vyloučené, aby se to zodpovědně připravilo, ale dá se na tom začít pracovat za naší podpory. Dá se to překlopit do dalšího volebního období,“ řekl Havlíček. Dodal, že normu musí připravit vládnoucí koalice.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.