ČTK

31. 3. 2024

Návrh kandidáta či kandidátky na eurokomisaře náleží koalici Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), premiér Petr Fiala (ODS) to opakovaně potvrdil. ČTK to dnes sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Rozhodnout však musí vláda. Také lídr kandidátky Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pro letošní volby do Evropského parlamentu Alexandr Vondra (ODS) dnes v televizi CNN Prima News řekl, že podle původní dohody v koalici mají navrhnout eurokomisaře tyto dva subjekty, které společně kandidovaly ve sněmovních volbách v roce 2021.

Fiala v prosinci serveru Deník.cz řekl, že eurokomisaře by mělo navrhnout pouze hnutí STAN. Podle Ješátkové ale předseda vlády poté v posledních měsících opakovaně potvrdil, že se má jednat o návrh Pirátů se STAN.

Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan minulý týden serveru Novinky.cz a deníku Právo sdělil, že dál počítá s ústní dohodou s Fialou, že eurokomisaře navrhne jeho hnutí. Za ideální kandidátku by pak považoval Danuši Nerudovou, jež vede kandidátku hnutí ve volbách do Evropského parlamentu. Šéf Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš v prosinci ČTK řekl, že dává smysl navrhnout na eurokomisaře dva kandidáty, tedy jednoho za Piráty a jednoho za STAN.

„Pan premiér opakovaně potvrdil, že návrh kandidáta či kandidátky náleží koalici PirSTAN. Rozhodnout však musí vláda,“ uvedla dnes Ješátková.

Vondra u uzavírání neformální dohody nebyl, z následného hovoru s Fialou ale pochopil, že při sestavování koaliční vlády vznikl příslib, že osobnost do Evropské komise navrhne koalice Pirátů se STAN. Připomněl ale, že eurokomisaře jmenuje vláda, a nejedná se tak podle něj o bianco šek.

Za důležitější považuje, za jakou oblast bude mít budoucí český eurokomisař zodpovědnost. Dosud podle něj Češi vždy obdrželi portfolio, které nemělo „žádné kompetence a vliv“, nebo takové, kde dělali špinavou práci za jiné. Česko by podle něj potřebovalo ekonomické portfolio odpovídající klíčovým zájmům země.

Společně s druhou diskutující, lídryní kandidátky ANO Klárou Dostálovou, se shodli, že je důležité, aby se navržená osobnost uměla pohybovat v bruselské politice a byla tam známá. U Nerudové si tím není jistý.

Dostálová kritizovala, že Nerudová by usilovala o post eurokomisařky v situaci, kdy kandiduje do Evropského parlamentu, zejména pokud by o tom voliči předem nevěděli. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a prezidentská kandidátka podle ní nemá s politikou zkušenosti.

Nerudová se proti kritice na sociální síti X ohradila. „Skoro čtvrtina současných eurokomisařů byla vybrána ze zvolených europoslanců a europoslankyň. Obzvláště pokud někdo jako Alexandr Vondra kritizuje Evropskou komisi jako ‚nikým nevolené úředníky‘, neměl by se zároveň pozastavovat nad tím, že by na tento post mohl být nominovaný někdo, kdo nejdříve projde volbami,“ poznamenala.

V unijní exekutivě působí od roku 2014 Věra Jourová, v nynější komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní a komisařkou pro hodnoty a transparentnost. Zabývá se také řízením a koordinací programu Evropa připravená na digitální věk. Před ní byli českými komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla a Štefan Füle.

Piráti na začátku loňského listopadu zvolili v hlasování celostátního fóra jako kandidáta na eurokomisaře europoslance a lídra evropské kandidátky strany Marcela Kolaju. V médiích se již dříve objevilo, že kandidátem by mohl být ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.