13. dubna proběhne jarní kolo potravinové sbírky pro osoby v těžké životní situaci.

Lidé budou moci darovat chudším občanům, seniorům a rodinám v krizové situaci například mouku, olej, konzervy, těstoviny nebo drogistické zboží ve vybraných prodejnách, a to tak, že zboží zakoupí a za pokladnami jej předají dobrovolníkům. Svůj systém mají i některé on-line obchody. Seznam takovýchto prodejen najdete na webu sbirkapotravin.cz.

Po ukončení sbírky se zboží převeze do skladů potravinových bank a následovně bude vydáváno pomocí charitativních organizací v jednotlivých městech.

Potravinová sbírka se považuje za jednu z největších charitativních akcí v České republice, kterou pořádá Česká federace potravinových bank. Do sbírky se zapojují každoročně tisíce dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Sbírka se koná od roku 2019 dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim.

Během podzimního kola sbírky se v loňském roce podařilo vybrat rekordní množství 718 tun zboží.

„Jsem neskutečně dojatý, že i v těchto obtížných časech dokáže naše společnost táhnout za jeden provaz. Pro nás v potravinových bankách byla tato Sbírka potravin opravdovým svátkem solidarity. Zájem o ni byl enormní a Češi pomohli, ať už osobním darováním v rekordním počtu 2 051 prodejen, nebo prostřednictvím 14denní on-line formy. Vážím si pomoci více než pěti tisíc dobrovolníků. Akce se zúčastnili například skauti, zástupci sokolů, studenti a zaměstnanci řetězců i neziskových organizací. Za všemožné projevy laskavosti a solidarity chci všem opravdu moc poděkovat,“ řekl na stránkách sbírky Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.

Například potravinová banka Vysočina ohlásila, že v loňském roce přerozdělila rekordních 661 tuny jídla a jiného zboží, což je téměř o polovinu více než minulý rok. Díky spolupráci s velkou firmou, která zásobuje supermarkety, bylo mnohem více darovaného ovoce a zeleniny. Zboží distribuuje pomocí 62 organizací, charit a sociálních odborů radnic. Vloni jejich pomoc využilo přes 10 000 lidí.

Do sbírky se zapojuje čím dál více obchodních řetězců potravin a drogerií.

„Ačkoli žijeme ve vyspělé společnosti, mnoho jednotlivců i rodin je odkázaných na pomoc potravinových bank a jejich počet bohužel stále narůstá. Jsem opravdu potěšen, že se najde spousta z nás, kterým nejsou osudy lidí v nouzi lhostejné a rozhodnou se pomoci. Za deset let se díky úspěšné spolupráci potravinových bank a obchodů s potravinami a drogerií podařilo vytvořit promyšlený systém darování a distribuce potravin, který nám závidí půlka Evropy,“ zmínil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.  

S využitím zprávy ČTK.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.