ČTK

8. 4. 2024

Německo objedná dvojici lodí pro armádu a stovky obrněných vozidel v celkové hodnotě až sedmi miliard eur (177 miliard Kč). Informuje o tom dnes agentura Bloomberg, podle níž tak spolková vláda pokračuje v obnově ozbrojených sil.

Berlín podle Bloombergu, který se odvolává na zdroje obeznámené s plány německého kabinetu, ještě v tomto čtvrtletí využije opci na nákup dvou dalších fregat třídy F126 za zhruba tři miliardy eur (76 miliard Kč). Celkem tak německé námořnictvo bude mít k dispozici šest těchto plavidel.

Vláda kancléře Olafa Scholze počítá také s objednávkou až 900 obrněných transportérů Fuchs za až čtyři miliardy eur (101 miliard Kč). Dodávány budou od roku 2025.

Mluvčí německého ministerstva obrany aktuální informace Bloombergu zatím nekomentoval.

Rozsáhlé investice, které bude ještě muset schválit Spolkový sněm, jsou součástí německých snah o modernizaci bundeswehru, které vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Nedlouho po ruském útoku Scholz představil zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) na modernizaci armády, který doplňuje běžný roční rozpočet na obranu ve výši přibližně 52 miliard eur (1,3 bilionu Kč).

Německu se i díky zvláštnímu fondu podařilo splnit závazek NATO vydávat na obranu nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu. Spolkový kancléř slíbil, že v tom bude země pokračovat i poté, co zvláštní fond, který stojí mimo státní rozpočet, bude v roce 2027 vyčerpán.

Tyto plány ale může výrazně zkomplikovat takzvaná dluhová brzda, což je ústavní opatření, které brání rychlému zadlužování země. Ministr obrany Boris Pistorius se dnes v rozhovoru s televizí ZDF vyslovil pro to, aby se u dluhové brzdy zvážila výjimka týkající se vnitřní a vnější bezpečnosti. Potřeby armády se podle ministra nedají pokrýt jen z úspor na jiných místech, a proto bude muset zřejmě tato nebo příští vláda mluvit i o možnosti dalších půjček a vyššího zadlužení.

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.