ČTK Redakce Epoch Times

a 10. 4. 2024

Nespokojenost s plánovanou stavbou lanovky z brněnských Pisárek k univerzitnímu kampusu vyjádřila na dnešním zasedání brněnských zastupitelů veřejnost i opozice. Podle kritiků negativně ovlivní významnou ptačí oblast, smysl a potřebu stavby zároveň zpochybňují. Město začne pracovat na analýze, která má ukázat, zda lanovka má přínos, řekl novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Projekt za odhadem 950 milionů korun má od minulého týdne stavební povolení.

„Jaký je dopravní účel lanovky za miliardu, která pojede osm minut, když trolejbus jede devět minut? Proč budovat drahou lanovku, která má negativní vliv na životní prostředí místo posílení MHD? Má lanovka být turistickou atrakcí? Potřebuje ji Brno? V čem spočívá prospěch lanovky?“ ptali se na jednání lidé z veřejnosti, kteří navázali na připomínky předsedy Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jana Sychry. Organizace podala proti povolení stavby žalobu.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) je podle svých slov ráda, že se vede diskuse. „Není to standardní projekt MHD, i když je plánovaný jako součást MHD. Máme za to, že lokalitě pomůže. Primárně bude sloužit pro základní obslužnost, ale může být i atrakcí. Co se týče obav ohledně znehodnocení přírody, většina z nás využívá lanovky v různých přírodních oblastech a nemyslím si, že by byly znehodnoceny,“ řekla.

Náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL) nicméně poznamenal, že součástí biologického hodnocení, které ornitologové rozporují, nebylo, že je lokalita významným hnízdištěm. „Je to nová informace,“ doplnil.

Proti stavbě se staví také opoziční Zelení. Vyžadují studii, která popíše ekonomiku i dopravní smysluplnost projektu. Radní Kratochvíl řekl, že na analýze začne město nyní pracovat. „Z ní vzejde pravděpodobná výtěžnost přepravy, nejpesimističtější i nejoptimističtější scénář. Také se budeme zabývat tím, zda bude přeprava součástí tarifu MHD nebo bude zpoplatněná třeba jen pro ty, kteří nemají roční jízdenku. Možností je několik. Musíme stanovit pesimistickou variantu a porovnat ji s náklady spojenými s provozem lanovky, abychom zjistili, zda bude pro město přínosem nebo ne,“ řekl.

Otázky nicméně vyvolala také informace serveru Seznam Zprávy, že lanovku projektovala za 12 milionů korun firma AiD team podnikatele Jaromíra Černého. Podnikatel je zároveň majitelem developerské firmy CD XXI, která v prostorách kampusu podle webu desítky let vlastnila a vlastní rozsáhlé pozemky. Na jednom z nich má vzniknout mezistanice lanovky.

Kratochvíl argumentoval tím, že kdokoliv by lanovku projektoval, musel by se držet technické studie. „Tu zhotovila známá společnost PK Ossendorf. Hledala optimální trasu stanic a ze všech variant vyšlo stávající umístění lanovky. Nemůže vést jinudy,“ sdělil radní. Před zastupiteli vystoupil také ředitel společnosti Vlastislav Novák, jenž uvedl, že v době vytváření studie se nezabývali tím, komu pozemky patří.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.