Amie Dahnke

15. 4. 2024

Mezi matkami, které užívají konopí, je také vyšší pravděpodobnost užívání dalších látek spojených s poruchami chování a vývoje.

Jaký dopad má konopí na nenarozené dítě?

Výzkumy, které se touto otázkou zabývaly řadu let, přinášely rozdílné výsledky, avšak nová australská metaanalýza 14 studií na více než 200 000 účastnících ukázala, že prenatální expozice konopí je pravděpodobně spojena s vyšším rizikem výskytu symptomů poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD) a poruch autistického spektra (PAS) u dětí. Výsledky analýzy byly zveřejněny v časopise Journal of Psychiatric Research a naznačují význam prevence a včasné intervence, aby se zabránilo vystavení nenarozených dětí konopí.

„Zjistili jsme, že u potomků vystavených prenatálnímu působení konopí se zvyšuje riziko symptomů nebo poruch ADHD a poruch autistického spektra ve srovnání s těmi, kteří konopí vystaveni nebyli,“ napsal výzkumný tým.

Tým uvedl, že není zcela jasné, jak přesně vede prenatální expozice konopí ke zvýšenému riziku příznaků ADHD nebo autismu. Studie na zvířatech naznačují, že prenatální expozice konopí přímo mění neurologický vývoj, zejména v prefrontální kůře, která je spojena s poruchami kognitivních funkcí a regulací emocí. Ve studiích na lidech se vědci domnívají, že delta-9-tetrahydrokanabinol (THC), psychoaktivní složka konopí, může procházet placentou a hematoencefalickou bariérou plodu. Pokud se tak stane, může narušit neurologický vývoj plodu, což se shoduje s výsledky studií na hlodavcích.

„Údaje o neurovývoji u lidí navíc naznačují, že prenatální expozice THC může vést k nevýrazným, ale trvalým změnám v chování, poznávání a psychické pohodě,“ napsal výzkumný tým.

Vědci dodali, že další výzkumy poukazují na vliv expozice konopí během prvního trimestru. Během prvního trimestru dochází k mnoha dědičným formacím a právě v tomto období je podle vědců u dětí zvýšené riziko rozvoje příznaků ADHD, jako je impulzivita, nepozornost a hyperaktivita.

Jedna ze studií, kterou vědci analyzovali, prokázala, že u dětí vystavených konopí v děloze je vyšší pravděpodobnost, že budou mít narušenou regulaci emocí a emoční sklony, včetně agresivity, vysoké impulzivity nebo afektivních poruch. Měly také vyšší riziko vzniku poruch spojených s užíváním návykových látek.

Matky, které užívají konopí, častěji užívají i jiné látky

Výzkumný tým upozornil, že jejich analýza sice zohlednila psychické problémy matek, užívání alkoholu a kouření tabáku, ale je důležité zohlednit pravděpodobnost, že osoba, která užívá konopí, může užívat i jiné látky. Studie totiž „naznačily, že těhotné ženy, které užívají konopí, s větší pravděpodobností užívají látky, jako je alkohol, tabák a jiné nelegální drogy, což mnohdy zmate vliv prenatálního užívání konopí na neurovývojové poruchy u potomků,“ napsali s odkazem na tři samostatné studie.

Studie z roku 2020 publikovaná v časopise American Journal of Psychiatry uvádí, že i nižší míra užívání alkoholu může u dítěte zvýšit riziko ADHD o 25 %. Silné užívání alkoholu zvýšilo riziko u dítěte o 30 % a bylo spojeno s porušováním pravidel a agresivitou.

Podle studie z roku 2022 publikované v časopise Frontiers in Public Health měly děti, jejichž rodiče kouřili tabákové výrobky před těhotenstvím a během něj, více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine ADHD, než děti, jejichž rodiče nekouřili.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo téměř 6 milionů (téměř 10 %) amerických dětí ve věku od 6 do 17 let diagnostikováno s ADHD.

Počty dětí s ADHD v Česku se v závislosti na použité klasifikaci udávají v rozmezí 4-12 % dětské populace.

U mnoha dětí s ADHD se vyskytují i doprovodné poruchy, například poruchy chování (52 procent), úzkostné poruchy (33 procent), deprese (17 procent), poruchy autistického spektra (14 procent) nebo Touretteův syndrom (1 procento).

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl doplněn českou redakcí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...