Dva týdny po vynechání cukru Kate zhubla čtyři kila, pociťovala menší podrážděnost a její energie byla vyrovnaná po celý den.
Toto je 9. část seriálu „Dokonalý průvodce, jak se zbavit cukru“.
V této sérii se budeme zabývat správnými a špatnými sladidly, odhalíme nečekané výsledky vyřazení cukru a objevíme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.
Kate (pseudonym) trpěla ve svých 55 letech depresemi, úzkostmi a posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP). Její emoce dramaticky kolísaly a potýkala se s přejídáním, které vyústilo v obezitu. Tyto problémy přetrvávaly desítky let bez jakýchkoli známek zlepšení.
Měla také slabost pro sladké.
Teprve když jí psycholog doporučil, aby se vzdala cukru, začaly se tyto symptomy zlepšovat.
Dva týdny poté, co se vzdala cukru, Kate zhubla čtyři kila a pociťovala menší podrážděnost. Už neměla chuť na cukr a její energie byla po celý den stabilní, bez „rozechvělosti a vzteku“, které se objevovaly několik hodin po jídle.
Navíc se zlepšila kvalita jejího spánku. Dříve se jí několikrát týdně zdály noční můry, nyní tyto děsivé sny zmizely. Zajímavé je, že si všimla, že když si opět dopřála cukr, znovu se objevila „toxicita“, kterou si s ním spojovala, což vedlo k nadýmání a úzkosti.
„Staré pocity se opět vrátí,“ řekla.
Kate léčila Jessica Russoová, klinická psycholožka se soukromou praxí ve Filadelfii.
„Cukr může přispívat k její depresi,“ řekla Russoová deníku Epoch Times.
Spojitost mezi cukrem a duševními poruchami
Stav této pacientky není ojedinělým případem. Rozsáhlý výzkum ukázal, že přidaný cukr je spojen s různými duševními poruchami, přičemž strava s vysokým obsahem cukru přispívá k úzkosti, stresu a hyperaktivitě.
Podle klinické psycholožky Laurel Basbasové může nadměrná konzumace cukru „zhoršovat poruchy duševního rozpoložení“. Jak uvedla pro Epoch Times, ve své klinické praxi zaznamenala za poslední roky příliš mnoho takových případů.
Ve studii z roku 2023 publikované v časopise Frontiers in Public Health vědci hodnotili souvislost mezi celkovým příjmem cukru a depresivními symptomy u více než 16 000 dospělých. Výsledky ukázaly, že výskyt depresivních příznaků se zvyšoval s vyšším příjmem cukru. U osob s 20 % nejvyššího příjmu cukru byla pravděpodobnost výskytu deprese o 56 % vyšší než u osob s 20 % nejnižšího příjmu.
Zvyk konzumovat sladké nápoje je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které přispívají k nadměrnému příjmu cukru v moderní stravě. Jedna plechovka limonády obsahuje až 40 gramů cukru.
Metaanalýza publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders v roce 2019, zahrnující 10 observačních studií na vzorku více než 365 000 osob, odhalila, že ti, kteří konzumovali více nápojů slazených cukrem, měli o 31 % vyšší kombinované riziko deprese ve srovnání s těmi, kteří konzumovali nejméně nápojů slazených cukrem. Podobné výsledky zjistila i prospektivní studie ve Velké Británii.
Nadměrná stimulace mozku cukrem může vést k neschopnosti soustředit se a může dokonce zhoršit příznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Systematický přehled a metaanalýza zveřejněné v roce 2020, které zahrnovaly sedm studií na téměř 26 000 osobách, potvrdily pozitivní vztah mezi celkovou spotřebou cukru a nápojů slazených cukrem a příznaky ADHD. Další systematický přehled a metaanalýza publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders v roce 2019, která zahrnovala 14 studií, naznačuje, že strava bohatá na rafinovaný cukr a nasycené tuky může zvýšit riziko ADHD o 41 %.
Tři hlavní důvody, proč cukr zvyšuje riziko duševních poruch
1. Cukr oslabuje základní živiny v mozku
Cukr může vyvolávat příznaky duševních poruch, protože způsobuje změny střevního mikrobiomu, což vede k nedostatku živin potřebných pro mozek a nervy.
„S výběrem stravy musíme být opatrní, protože dobrá strava může pomoci, a naopak nesprávné stravování problém ještě zhorší,“ uvedla dr. Basbasová.
„Střevní mikrobiom produkuje vitamíny skupiny B a vitamín K, které jsou součástí naší výživy,“ uvedla pro Epoch Times Sheridan Genrichová, australská odbornice na klinickou výživu a naturopatka.
Vitamíny skupiny B jsou pro mozek klíčové.
„Při jejich nedostatku mohou lidé pociťovat zmatenost, dokonce paranoiu – jednoduše obecně poruchy myšlení jako druh depresivního stavu,“ řekla Russová. S poklesem hladiny vitamínů B se snižuje tvorba červených krvinek, což vede ke snížení schopnosti krve přenášet kyslík a ke snížení hladiny energie. Kromě toho jsou tyto vitamíny skupiny B nezbytné pro syntézu neurotransmiterů.
Střevní mikrobiom také produkuje neurotransmitery, které se ukládají v mozku a jsou „klíčem k dobré náladě“, řekla Genrichová. Střevo například produkuje serotonin, který je zodpovědný za pocity štěstí a pohody. Je také prekurzorem melatoninu, který může pomoci podpořit klidný spánek.
Látka zvaná mozkový neurotrofický faktor (BDNF) zachovává v mozku synaptickou integritu a zlepšuje přežívání neuronů. Snížená hladina BDNF může podporovat depresi a atrofii hipokampu. Zvířecí testy potvrdily, že strava s vysokým obsahem cukrů může vést ke snížení hladiny této látky.
Vápník a hořčík jsou „minerály, které jsou kvůli stravě s vysokým obsahem cukru značně ochuzené“, uvedla Genrichová. „Naše těla jsou tak inteligentní, že se vždy snaží chránit naši vlastní bezpečnost.“
Při nadměrné konzumaci cukru se z kostí odčerpává vápník a hořčík, které vyrovnávají výkyvy hladiny cukru v krvi a vytvářejí vyvážené vnitřní prostředí. Jejich nedostatek vede nejen k úbytku kostní hmoty, ale ovlivňuje také nervový systém. Zejména hořčík „brzdí“ naše stupňující se emoce a nedostatek hořčíku může podle Genrichové způsobit, že se „člověk cítí méně uvolněný“.
Nadměrná konzumace cukru podle ní také vede k nedostatku základních živin, jako je železo a vitamín C.
Nedostatek těchto základních živin přispívá k emočním výkyvům, poklesu kognitivních funkcí, neschopnosti soustředit se a podrážděnosti. Kromě toho způsobuje pocit „napětí, ale zároveň únavy“, jak popsala Genrichová. Proto se někteří lidé mohou cítit extrémně napjatí, přestože mají velkou chuť spát.
2. Cukr vyvolává zánětlivé procesy
Nadměrné množství cukru může vést k zánětům. Zánět je zkoumán jako příčinný faktor duševních poruch, včetně deprese a úzkosti.
„Myslím, že když se podíváte na základní informace o tom, co je cukr a co je stolní nebo rafinovaný cukr, dává to smysl,“ řekla Russoová.
Zánět je klíčovým mediátorem deprese vyvolané cukrem. Emoce jsou ovlivněny zvýšením zánětlivých markerů v krevním řečišti. Kromě toho je zánět také považován za fyziologický spouštěč depresivních příznaků, jako jsou únava, nízká energie, problémy se spánkem a změny chuti k jídlu.
Přehledová studie publikovaná v roce 2020 ukázala, že přidaný cukr narušuje různé metabolické, zánětlivé a neurobiologické procesy a významně ovlivňuje zánětlivé procesy v těle a mozku. Výzkum potvrdil, že vyšší příjem cukru z nealkoholických nápojů a cukru přidávaného do čaje, kávy a obilovin je spojen se zvýšeným množstvím zánětlivých markerů v krevním řečišti.
Cukr může také vyvolat střevní zánět. Genrichová uvedla, že naše střevní sliznice má silnou vrstvu buněk, která funguje jako bariéra podobně jako naše kůže a chrání tělo před vnějšími látkami. Cukr však může narušit funkci ochranné bariéry ve střevech a změnit její propustnost. V důsledku toho mohou látky, které by se neměly přímo dostat do těla, pronikat ze střev do krevního oběhu, což vede k zánětu.
3. Cukr způsobuje atrofii mozku a narušuje dopaminový proces
Russoová zdůraznila, že osoby, které konzumují nadměrné množství cukru, mají často zvýšenou hladinu cukru v krvi, což může poškodit mozkové cévy. Tyto cévy hrají klíčovou roli při zásobování mozku krví bohatou na kyslík. Když jsou tyto cévy poškozeny, sníží se průtok krve do mozku, což vede k odumírání mozkových buněk.
„Tomuto jevu se říká atrofie mozku,“ řekla.
Cukr stimuluje mozek k uvolňování dopaminu vyvolávajícího potěšení, ačkoli dlouhodobý nadměrný příjem cukru může vylučování dopaminu snižovat. To podněcuje lidi ke konzumaci většího množství cukru, aby si udrželi pocit uspokojení, čímž vzniká začarovaný kruh. V důsledku toho dochází k narušení systému odměňování v mozku, což vede k emočním problémům.
Další faktory, které ovlivňují kvalitu života
Konzumace nadměrného množství přidaného cukru může vést ke zvýšené hladině cukru v krvi a inzulínové rezistenci. Inzulínová rezistence je spojena se zvýšeným rizikem depresivních příznaků a je také častější u osob s těmito příznaky. Vědci se navíc domnívají, že následné narušení využití energie v důsledku inzulínové rezistence může být přímou příčinou depresivních příznaků.
Při metabolismu cukru vznikají reaktivní formy kyslíku a nadměrný příjem cukru může vést k oxidačnímu stresu, který má za následek poškození buněk, záněty a zrychlené stárnutí. Metaanalýza 29 studií ukázala, že jedinci s depresí vykazují vyšší hladinu oxidativního stresu a nižší hladinu antioxidantů než zdraví jedinci.
Nadměrný příjem cukru podporuje tvorbu koncových produktů pokročilé glykace (AGE) v těle, což vede k řadě škodlivých reakcí. Pokusy na zvířatech potvrdily, že vysoké hladiny AGE mohou ovlivnit tvorbu nových neuronů v hipokampu, a tím zhoršit jeho funkci, což může vést k depresi a poklesu kognitivních funkcí.
Cukr škodí tělu a ovlivňuje náš mozek, náladu a nervy. Pokud jste tak ještě neučinili, je načase zvážit jeho vyřazení ze svého jídelníčku.
V následujícím dílu si povíme o tom, jak cukr škodí střevům a zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.