Flora Zhao

5. 3. 2024

Když se řekne zdravý přírodní cukr, mnoha lidem se často vybaví kokosový cukr. Může se pochlubit řadou zdraví prospěšných látek, které nejsou všeobecně známé.

Toto je 7. část seriálu „Dokonalý průvodce, jak se zbavit cukru“.

V této sérii se budeme zabývat správnými a špatnými sladidly, odhalíme nečekané výsledky vyřazení cukru a objevíme nejlepší způsob, jak toho dosáhnout.

Když se řekne zdravý přírodní cukr, mnoho lidí si vybaví kokosový cukr. Někteří se mohou kvůli jeho názvu domnívat, že kokosový cukr se získává z kokosových plodů. Abychom však byli přesní, tento druh cukru se nazývá „cukr z květů kokosových palem“, protože se získává z mízy, která vytéká z květenství kokosových palem, což jsou shluky květů na stonku. Kokosový cukr se může pochlubit řadou zdraví prospěšných látek, které nejsou všeobecně známé.

Jak se kokosový cukr vyrábí?

Pro získání kokosového cukru pěstitelé kokosů obvykle dvakrát denně vyšplhají na kokosové palmy. Během tohoto procesu používají nože, kterými prořezávají neotevřené květy kokosových palem, a sbírají mízu, která z nich vytéká. Míza se pak vaří, koncentruje a zpracovává na cukrový sirup, kostky nebo granule.

Hlavními producenty kokosového cukru jsou země jihovýchodní Asie, například Filipíny, Indonésie a Thajsko.

Pěstitelé kokosových ořechů rozřezávají neotevřená květenství kokosových palem a sbírají mízu, která z nich vytéká. (Vanti_photo/Envato)

Z jednoho květu kokosovníku se denně získá 1,5 litru mízy, která obsahuje 15 % cukru, což stačí na výrobu 200 gramů kokosového cukru. Obvykle každý měsíc vyrůstají na kokosové palmě nové květy a z každého z nich lze čerpat mízu více než 40 dní po sobě. Takový cyklus úrody kokosových ořechů může trvat až 20 let.

Kokosový cukr s nízkým glykemickým indexem

Potraviny s glykemickým indexem (GI) 55 nebo nižším jsou obecně klasifikovány jako potraviny s nízkým GI, protože po jejich konzumaci dochází k postupné změně hladiny cukru v krvi. Potraviny s hodnotou GI mezi 56 a 69 jsou klasifikovány jako potraviny se středním GI a potraviny s hodnotou 70 a vyšší jsou považovány za potraviny s vysokým GI.

Různé zdroje uvádějí, že GI kokosového cukru se pohybuje mezi 3554, tedy podobně jako u javorového sirupu a méně než u medu, který má GI 60 (pdf).

GI kokosového cukru je nižší díky jeho cukernatému složení.

Kokosový cukr vyrobený z čerstvé kokosové šťávy bez konzervačních látek se skládá přibližně ze 49 % sacharózy, 16 % glukózy a 14 % fruktózy. Pokud se však při sběru mízy přidá limetka jako konzervant, rozloží se menší množství sacharózy na glukózu a fruktózu. Výsledkem je, že vyrobený kokosový cukr obsahuje vyšší obsah sacharózy.

Kokosový cukr obsahuje také určité množství inulinu, přibližně 4,7 gramu na 100 gramů. Inulin je druh vlákniny, která může pomoci zpomalit zvyšování hladiny cukru v krvi.

Zdravotní přínosy kokosového cukru

Srdci prospěšné protizánětlivé a antioxidační látky

Při vaření kokosové šťávy dochází k tzv. Maillardově reakci, interakci cukrů, aminokyselin a dalších makromolekul. Tyto reakční procesy přispívají k výživové hodnotě a chuťovému potěšení z kokosového cukru. Účinky Maillardovy reakce jsou však složité a různorodé a mohou vést ke vzniku konečných produktů pokročilé glykace, kterým je třeba se obecně vyhnout. Některé z těchto látek však mají také antioxidační a protizánětlivé účinky.

Američtí vědci provedli malou pilotní studii s dvojitě zaslepeným, randomizovaným, placebem kontrolovaným projektem, která byla publikována v časopise Journal of Applied Physiology. Studie prokázala potenciální kardioprotektivní účinek kokosového cukru na dospělé středního a vyššího věku.

Experimentu se zúčastnilo 19 dospělých ve věku kolem 55 let. Jedna skupina účastníků konzumovala denně 1,5 gramu kokosového cukru a druhá dostávala placebo. Po osmi týdnech došlo u účastníků, kteří konzumovali kokosový cukr, ke snížení systolického krevního tlaku ze 117 na 109 mmHg. Konzumace kokosového cukru byla u účastníků spojena se zlepšením cévní ztuhlosti.

Anti-diabetické účinky

Jedním z faktorů vedoucích k cukrovce 2. typu je oxidační stres, který může vyvolat inzulinovou rezistenci a zhoršit vylučování inzulinu. Kokosový cukr obsahuje vysoké množství polyfenolů, které mohou snižovat oxidační stres.

„Výzkum potvrdil, že v kokosové šťávě je pět hlavních fenolických sloučenin, jako je kyselina gallová, kyselina protokatechová, kyselina kávová, kyselina p-kumarová a alanin. Ty budou v kokosovém cukru obsaženy, ale jejich množství se určitě změní (v tomto případě zvýší) v důsledku delší doby zpracování a vyšší teploty zpracování,“ uvedla pro The Epoch Times Yus Aniza Yusof z katedry procesního a potravinářského inženýrství na Fakultě inženýrství z Universiti Putra Malaysia.

Experimenty prokázaly, že kokosový cukr má určitý tlumivý účinek na alfa-amylázu. Studie publikovaná v časopise International Journal of PharmTech Research v roce 2015 naznačila, že kokosový cukr by se mohl používat k léčbě cukrovky 2. typu.

Kokosový cukr obsahuje také aminokyseliny, jako jsou leucin, arginin a izoleucin, které mohou mít antidiabetické účinky.

Ve studii publikované v časopise Foods in 2022 vědci krmili potkany trpící cukrovkou sušenkami vyrobenými z různých surovin. Výsledky ukázaly, že ve srovnání se sušenkami obsahujícími přidanou sacharózu a margarín došlo u potkanů, kteří konzumovali kukuřičné sušenky vyrobené z kokosového cukru a kokosového oleje, k významnému snížení hladiny cukru v krvi a oxidačního stresu. Pozoruhodné je, že se zlepšila i jejich dříve nízká hladina hemoglobinu a tělesná hmotnost. Po čtyřtýdenním dodržování této diety se ukazatele krevního cukru u diabetických potkanů zlepšily a jejich celkový stav se stal srovnatelným s zdravými potkany.

Zachovává více živin než rafinovaný cukr

Yus Aniza Yusof zmínila, že kokosová šťáva obsahuje 0,27 % popela, což představuje obsah minerálů a stopových prvků, jako je vápník, hořčík, mangan, měď, sodík, draslík, zinek a železo.

„Jelikož jsou tyto minerály stabilnější a neničí se ani při spalování, jsou tedy přítomny i v kokosovém cukru,“ vysvětlila.

Obsah železa, hořčíku a zinku je v kokosovém cukru dvakrát, čtyřikrát a desetkrát vyšší než v cukru třtinovém. Kokosový cukr obsahuje také více fosforu a draslíku.

Podle Yusofové sice množství těchto látek v kokosovém cukru není nijak významné, ale konzumace kokosového cukru může do jisté míry dodat tělu minerály a stopové prvky.

Kokosový cukr obsahuje aminokyseliny potřebné pro syntézu bílkovin a je také bohatým zdrojem vitaminů B1, B2, B3 a B6.

Konzumujte kokosový cukr s mírou

Kokosový cukr obsahuje 16 kalorií na lžičku, tedy stejně jako běžný cukr. Přestože kokosový cukr obsahuje některé výživné složky, jejich množství je poměrně omezené. Nadměrná konzumace může kompenzovat prospěšné účinky vzhledem k celkovému příjmu cukrů.

Němečtí vědci provedli pocitové hodnocení různých kokosových cukrů a zajímavé je, že kokosový cukr byl popsán tak, že nemá ani vůni, ani chuť kokosu.

Cenově dostupnější kokosové cukry mají obvykle tmavší barvu a hrubší zrna a vyznačují se především sladkostí.

Naproti tomu dražší kokosové cukry bývají světle hnědé, mají jemnější strukturu a vykazují vyšší tekutost. Byly popsány jako kombinace sladké, karamelové, sladové a pražené chuti.

V následujícím dílu si povíme o překvapivých věcech, které se stanou, pokud se rozhodnete vyřadit cukr ze svého jídelníčku.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.